Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, zaległy urlop wypoczynkowy pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Na pracodawcy spoczywa obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop wypoczynkowy udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo, jest urlopem zaległym.

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni w roku kalendarzowym. Oznacza to, że z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego pracownik nabywa do niego prawo, bez względu na to czy w poprzednim roku wykorzystał wszystkie 4 dni tego urlopu i czy posiada jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy. Niewykorzystany urlop na żądnie nie "przechodzi" również na rok następny.
Główny Inspektorat Pracy Departament Prawny (zob. pismo z dnia 7 kwietnia 2008 r. GIP GPP-110-4560-170/08/PE) podkreślił, że urlop na żądanie przysługuje na rok kalendarzowy i z jego upływem traci swój szczególny charakter, lecz nie staje się urlopem zaległym. Sformułowanie „nie staje się urlopem zaległym” odnosi się do terminu wykorzystania urlopu tj. nie obowiązuje termin wykorzystania urlopu do dnia 30 września.
 Małgorzata Skibińska