Składamy pomimo to informację do Sanepidu oraz PIP o czynnikach rakotwórczych kwalifikując pracowników do kategorii B zagrożenia. Umieszczamy w skierowaniu na badania wyniki pomiarów.

Czy pomimo wyników pomiarów poniżej granicy oznaczalności powinniśmy znaczyć w skierowaniach wyniki i występowanie promieniowania?

Czy możemy uznać, że pracownicy nie pracują w warunkach zagrożenia?

Jednocześnie nadmieniam, że nasze źródła promieniowania nie podlegają zgłoszeniom i pozwoleniom Państwowej Agencji Atomistyki, na co uzyskaliśmy opinie z Państwowej Agencji Atomistyki.

Odpowiedź


Wyniki badań środowiska pracy pozwalają uznać, że na opisanych w pytaniu stanowiskach pracy nie występuje narażenie na promieniowanie rentgenowskie, jednak sam fakt występowania źródeł tego promieniowania powoduje, że pracownicy pozostają w kontakcie z tym czynnikiem.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24.07.2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy – dalej r.s.r., pracodawca prowadzi rejestr prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, zawierający m.in.:

1. wykaz procesów technologicznych i prac, w których substancje chemiczne i ich mieszaniny lub czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym są̨ stosowane, produkowane lub występują̨ jako zanieczyszczenia bądź produkt uboczny, oraz wykaz tych substancji chemicznych i ich mieszanin oraz czynników wraz z podaniem ilościowej wielkości produkcji lub stosowania;

2. uzasadnienie konieczności stosowania substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, o których mowa w pkt 1;

3. wykaz i opis stanowisk pracy, na których występuje narażenie na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym;

4. liczbę̨ pracowników narażonych na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, w tym liczbę̨ kobiet.

Powyższe dane należy przekazać państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy niezwłocznie po rozpoczęciu działalności oraz corocznie w terminie do dnia 15 stycznia na druku według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do r.s.r.

Ponadto zgodnie z § 5 ust. 1 r.s.r., pracodawca jest obowiązany prowadzić́ rejestr pracowników narażonych na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym i przechowywać go przez okres 40 lat po ustaniu narażenia, a w przypadku likwidacji zakładu pracy – przekazać właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu.

Powyższe normy prawne operują dwoma pojęciami (kontakt i narażenie). Definicja narażenia została określona w Polskiej Normie PN-EN 689, kwiecień 2002 „Powietrze na stanowisku pracy – Wytyczne oceny narażenia inhalacyjnego na czynniki chemiczne przez porównanie z wartościami dopuszczalnymi i strategia pomiarowa”, zgodnie z którą narażenie na czynnik chemiczny jest to obecność czynnika chemicznego w powietrzu w strefie oddychania pracownika. Określone jest jako stężenie czynnika, uzyskane na podstawie pomiarów narażenia i odniesione do takiego samego okresu czasu, jakiego dotyczy wartość dopuszczalna.

W związku z tym, że kolejne wyniki badań w środowisku pracy wykazują poziomy poniżej wykrywalności metody dopuszczalne jest twierdzenie, że pracownicy nie pracują w warunkach narażenia na promieniowanie rentgenowskie jednak w dalszym ciągu należy zaliczać ich do pracujących w kontakcie z czynnikiem rakotwórczym. Bowiem zgodnie ze stanowiskiem Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi przez prace w kontakcie rozumie się prace, przy których występuje możliwość narażenia inhalacyjnego i/lub bezpośredniego działania czynnika chemicznego na skórę, bez względu na stężenie czynnika chemicznego w powietrzu i stosowane środki ochrony indywidualnej lub ochrony zbiorowe. Dotyczy to również procesów technologicznych hermetyzowanych. Tak więc, pomimo braku narażenia nadal istnieje obowiązek przekazywania informacji, o których mowa w § 4 r.s.r. państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy – dalej r.b.l.p. nie uzależnia podawania w skierowaniu na badania profilaktyczne informacji o występujących na stanowisku pracy czynnikach szkodliwych dla zdrowia od wartości otrzymanych wyników badań i pomiarów tych czynników. Jeśli zatem pracodawca zidentyfikował czynnik szkodliwy lub niebezpieczny na stanowisku pracy kierowanego na badania profilaktyczne pracownika, w skierowaniu na badania powinien ten czynnik wymienić.

Zgodnie z § 4 ust. 1 r.b.l.p. badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Skierowanie powinno zawierać opis warunków pracy uwzględniający m.in. informacje o występowaniu na stanowisku (stanowiskach) pracy czynników szkodliwych dla zdrowia z podaniem wyników badań i pomiarów czynników (§ 4 ust. 2 pkt 4 r.b.l.p.).

Należy zaznaczyć, że na podstawie § 2 ust. 1 i 2 r.b.l.p. lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę medyczną nad pracownikami orzeka na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, występujących na stanowisku pracy. Oceny zagrożeń lekarz dokonuje na podstawie przekazywanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych, występujących na stanowiskach pracy. Wskazane jest jednak, aby ostateczny zakres informacji przekazywanych w skierowaniu na badania lekarskie uzgodnić z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę nad pracownikami.

Autor odpowiedzi: Grzegorz Łyjak
Odpowiedzi udzielono 14.09.2017 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów