Odpowiedź:

W przypadku, gdy między stronami nie doszło do zawarcia umowy o pracę, należałoby przyjąć, że pracownikowi nie przysługują żadne roszczenia ze stosunku pracy.

Uzasadnienie:

Z dniem 1 września 2016 r. wejdzie w życie zmiana Kodeksu pracy dotycząca potwierdzania pracownikowi na piśmie warunków umowy o pracę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków – art. 29 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p.
Od 1 września w sytuacji, gdy umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca będzie miał obowiązek przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy będzie zatem musiał posiadać albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie warunków umowy o pracę.
Zgodnie z art. 26 k.p.  stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy. Jeżeli termin rozpoczęcia pracy jest w umowie określony, stosunek pracy powstaje we wskazanej w niej dacie niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie w tym dniu przystąpił do wykonywania pracy. W pozostałych przypadkach (a więc gdy strony nie określiły w umowie terminu rozpoczęcia pracy) do nawiązania stosunku pracy dochodzi w dniu zawarcia umowy.
Jeżeli zatem, w przypadku o którym mowa  w pytaniu, nie doszło w ogóle do zawarcia umowy o pracę, to należałoby przyjąć, że pracownikowi nie przysługują żadne roszczenia dotyczące wypłaty świadczeń ze stosunku pracy.

Katarzyna Pietruszyńska,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych  
Odpowiedzi udzielono  12.08.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów