Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP.

Przepis art. 2376 § 3 k.p. zobowiązuje pracodawcę do dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.
Przepisy dotyczące wymagań odzieży ochronnej stosowanej przez osoby zatrudnione do spawania znajdują się w normie PN - EN 470-1 – Ochrona dla spawaczy i osób wykonujących zawody pokrewne – Wymagania.
Odzież dla spawacza powinna spełniać wymagania normy PN-EN 470-1 - Ochrona dla spawaczy i osób wykonujących zawody pokrewne - Wymagania. Aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki dla spawacza nie wystarczy, że tkanina, z której uszyte będzie ubranie, została przeznaczona do prac spawalniczych.
Norma PN - EN 470-1 określa metody badań i wymagania dla odzieży ochronnej zabezpieczającej pracownika przed drobnymi odpryskami stopionego metalu, krótkotrwałym kontaktem z płomieniem, oraz UV w trakcie noszenia nieprzerwanie przez 8 godzin w temperaturze otoczenia
Wymagania ogólne dotyczące odzieży ochronnej określa norma
PN - EN 340 Odzież ochronna - Wymagania ogólne. Norma określa ogólne wymagania z zakresu ergonomii, oznaczenia wielkości, nieszkodliwości i znakowania odzieży ochronnej oraz informacji, które powinien dostarczyć producent wraz z odzieżą ochronną.
Norma PN - EN 340 nie powinna być stosowana odrębnie, lecz tylko w powiązaniu z inną normą zawierającą wymagania dla określonego wykonania wyrobu w celu zapewnienia ochrony.
Do grupy odzieży chroniącej przed czynnikami gorącymi należy odzież dla spawaczy. Wymagania dla odzieży ochronnej dla spawaczy przedstawia norma PN-EN 470-1. Odzież dla spawaczy to najczęściej ubrania lub kombinezony uszyte z tkanin impregnowanych przeciw palnie i o odpowiednich właściwościach dielektrycznych oraz odporności na działanie drobnych rozprysków płynnego metalu. Powszechnie stosowane są również fartuchy dla spawaczy wykonane ze skór. Konstrukcja odzieży powinna uniemożliwiać zatrzymywanie się na odzieży stopionego metalu. Odzież raczej nie powinna zawierać kieszeni. Jeżeli spodnie posiadają kieszenie i nie powinny one być odchylone od bocznego szwu o kąt większy niż 10[0]. Spodnie nie powinny mieć zakładek i mankietów. Zapięcia powinny być tak projektowane by nie tworzyły otworów.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.