Odpowiedź

Jeśli w kartach charakterystyki wymienione są substancje, dla których wyznaczono normatyw higieniczny (NDS), to należy przeprowadzić pomiary stężeń tych substancji w środowisku pracy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.), niedopuszczalne jest stosowanie materiałów i procesów technologicznych bez uprzedniego ustalenia stopni ich szkodliwości dla zdrowia pracowników i podjęcia odpowiednich środków profilaktycznych. Ponadto zgodnie z § 2 ust. 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2.02.2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. Nr 33, poz. 166) – dalej  r.b.p.c.s, na pracodawcy, po rozpoznaniu źródeł emisji czynników szkodliwych oraz warunków wykonywania pracy, wskazuje czynniki dla których wykonuje się badania i pomiary. W szczególności podczas tego rozpoznania należy uwzględnić:
1) rodzaju tych czynników oraz ich właściwości;
2) procesów technologicznych i ich parametrów;
3) wyposażenia technicznego, w tym maszyn, urządzeń, instalacji i narzędzi, które mogą być źródłem emisji czynników szkodliwych dla zdrowia, z uwzględnieniem wyników pomiarów tej emisji dostarczanych przez producentów;
4) środków ochrony zbiorowej i danych dotyczących ich użytkowania;
5) organizacji pracy i sposobu wykonywania pracy;
6) rzeczywistego czasu narażenia na oddziaływanie czynników szkodliwych dla zdrowia, z uwzględnieniem obowiązującego u pracodawcy systemu i rozkładu czasu pracy.
Z powyższego wynika, że jeżeli w karcie charakterystyki wyszczególnione są substancje, dla których wyznaczone są najwyższe dopuszczalne stężenia (NDS), należy dokonać ich badań i pomiarów przy pomocy akredytowanego laboratorium. Obowiązek wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy nie został uzależniony ani od rocznego zużycia, ani od częstotliwości stosowania tych substancji. Możliwość odstąpienia od pomiarów stężeń danej substancji chemicznej występuje, zgodnie z § 7 r.b.p.c.s., jedynie wtedy, gdy wyniki dwóch ostatnich badań i pomiarów szkodliwych dla zdrowia czynników chemicznych lub pyłów, o których mowa w § 4 r.b.p.c.s., wykonanych w odstępie co najmniej dwóch lat, a w przypadku czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, o których mowa w § 6 r.b.p.c.s. - co najmniej sześciu miesięcy, nie przekroczyły 0,1 wartości NDS.

Sebastian Kryczka, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 5 kwietnia 2017 r.

  Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów