Odpowiedź

Przepisy nie precyzują minimalnej wysokości powieszenia oświetlenia w hali produkcji z uwagi na jej wielkość, różnorodność funkcjonowania, wysokość składowania towarów, wysokość operowania urządzeniami transportu bliskiego. Z jednej strony musimy zapewnić element jakościowo-ilościowy, tj. odpowiednią ilość punktów oświetlenia i odpowiednie natężenie, z drugiej - warunki bezpieczeństwa, które mają zapewnić swobodę manewrowania urządzeń, składowania materiałów i wykonywania innych czynności związanych z produkcją, aby elementy oświetlenia nie były narażone na uszkodzenie, a pracownik na porażenie prądem.

Uzasadnienie

Funkcjonalny system oświetlenia hali przemysłowej składa się z kilku elementów. Najważniejszy to element jakościowo-ilościowy. Zapewnia on poziom natężenia oświetlenia odpowiedni do wykonania pracy wzrokowej. Projekt oświetlenia obiektu przemysłowego musi spełnić pewne wymagania. Są to odpowiednio:
• dobór poziomów natężenia oświetlenia na płaszczyznach pracy i w otoczeniu miejsca pracy,
• zapewnienie odpowiedniej równomierności w polu zadania wzrokowego i w polu bezpośredniego otoczenia,
• ograniczenie olśnienia,
• zapewnienie odpowiedniego rozkładu luminancji,
• dobór barwy światła i współczynnika oddawania barw,
• wybór efektywnego systemu oświetlenia,
• zapewnienie optymalnego, trwałego oraz łatwego w eksploatacji i konserwacji systemu.
Spełnienie wymagań normy PN-EN 12464- 1 jest niezwykle istotne z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa pracy, ale również optymalnej wydajności. Wszystkie te parametry muszą być uwzględnione na etapie projektowania oświetlenia, w tym wysokość montowania opraw, która zależy od systemu oświetlenia, procesu pracy, stosowanych urządzeń transportowych, środowiska pracy itp.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 9 stycznia 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów