Wysokość podczas pracy mierzymy od poziomu podłogi, który jest poziomem 0. Praca na wysokości jest liczona od 1 m wzwyż.
Wykorzystanie pomostu zgodnego z wymaganiami przepisów bhp jest rozwiązaniem bezpiecznym. Pracownik nie musi stosować środków ochrony osobistej w postaci szelek bezpieczeństwa. Montowana poprzeczka w oknie jest dobrym rozwiązaniem, z zastrzeżeniem, że spełnia ona warunki obciążenia dynamicznego obliczanego w Newtonach, tak aby w przypadku wypadnięcia pracownika utrzymała jego ciężar i nie wypadła z okna.
Pracodawca określa szczegółowe wymagania bhp przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych, a do takich zalicza się pracę na wysokości (powyżej 1 m). Pracodawca zapewnia w szczególności:
• bezpośredni nadzór nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób;
• odpowiednie środki zabezpieczające;
• instruktaż pracowników obejmujący w szczególności:
o imienny podział pracy,
o kolejność wykonywania zadań,
o wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach.
Zazwyczaj mycie okien kojarzy się z pracą na wysokości, przez którą rozumiemy pracę wykonywaną na powierzchni znajdującej się co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.
Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem przy myciu okien jest wyposażenie pracownika w elementy myjące zamontowane na przedłużaczu teleskopowym, przy których wykorzystaniu będzie mógł wykonywać pracę z poziomu podłogi lub wysokości poniżej 1 m. W takim przypadku mycia okien nie traktujemy jako pracy na wysokości.
W przypadku niemożności zastosowania urządzeń teleskopowych rozwiązaniem jest zastosowanie pomostu roboczego z:
• balustradami umieszczonymi na wysokości 1,1 m;
• poprzeczką w połowie wysokości balustrady;
• krawężnikami o wysokości co najmniej 15 cm.
Przy pracach na drabinach na wysokości powyżej 2 m nad poziomem terenu zewnętrznego lub podłogi należy w szczególności:
• zapewnić stosowanie przez pracowników, odpowiedniego do rodzaju wykonywanych prac, sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, takiego jak szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa przymocowaną do stałych elementów konstrukcji;
• zapewnić stosowanie przez pracowników hełmów ochronnych.
Prace wykonywane na wysokości powyżej 2 m w przypadkach, w których wymagane jest zastosowanie środków ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości, powinny być wykonywane przez co najmniej 2 osoby.
Podczas szkoleń pracownik powinien być zapoznany z ryzykiem zawodowym występującym na swoim stanowisku pracy. Najważniejsze jest tu uświadomienie pracownikowi zagrożeń, które mogą wystąpić podczas pracy i czynności, które powinien podjąć (zastosować środki profilaktyczne), aby zmniejszyć poziom ryzyka.
Prace na wysokości mogą być wykonywane jedynie przez osoby spełniające określone wymagania zdrowotne. Wymagania te reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.).

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.