Odpowiedź

Przepisy nie regulują, jak powinien postąpić pracodawca w sytuacji takiej, jak opisana, dlatego też decyzja w tym zakresie należy właśnie do niego. Z punktu widzenia uzasadnionego interesu pracodawcy uważam, że w takim przypadku dzień wydania nowego obuwia należałoby potraktować, jako moment, od którego liczy się cały, 12-miesięczny okres jego używalności.

Uzasadnienie

Stosownie do postanowień art. 207 § 2 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p., pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Przejawem tej powinności, zgodnie z art. 237(6) § 1 k.p., jest obowiązek nieodpłatnego dostarczania pracownikom przez pracodawcę środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informowanie pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Ponadto, zgodnie z art. 237(7) § 1 k.p., pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikom nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
1. jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
2. ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Stosownie do postanowień art. 237(8) § 1 k.p., pracodawca powinien ustalić rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 237(6) § 1 k.p. i art. 237(7) § 1 k.p., jak również przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego. Dokument ten, zgodnie z art. 237(11a) § 1 k.p., powinien zostać skonsultowany z przedstawicielami pracowników.

Uważam wobec tego, że pracodawca ustalając zasady gospodarowania odzieżą i obuwiem roboczym oraz środkami ochrony indywidualnej może określić, że w sytuacji takiej jak opisana, w której przydzielone pracownikowi obuwie (lub odzież robocza, bądź ochronna) ulegnie przedwczesnemu zniszczeniu z winy nieleżącej po stronie pracownika (np. ze względu na wadę fabryczną), pracodawca przydzielając mu nowe, zastępcze wyposażenie, może ustalić, że od tego momentu okres jego używalności liczy się od początku. Takie postępowanie będzie uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia i korzystne dla pracodawcy. Sposób odnotowania tego faktu w indywidualnej karcie przydziału odzieży i obuwia roboczego również należy do pracodawcy, przy czy – w przypadku niedopełnienia tej formalności – pracodawca nie będzie dysponował dowodem, że faktycznie przydzielił pracownikowi dany asortyment w konkretnym dniu.

Autor odpowiedzi: Maciej Ambroziewicz
Odpowiedzi udzielono 29.08.2017 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów