Czy żółtą linią (malowaną, naklejaną) oznacza się wyłącznie drogi transportowe i ewakuacyjne?
Czy taśmą w tym kolorze można oznaczać inne miejsca np. pola odkładcze, miejsce na gaśnice, stałe miejsca pojemników na odpady itp.?

W przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy wskazano wymóg oznakowania dróg transportowych w budynkach, w tym magazynowych, za pomocą ciągłych pasów o dobrze widocznej barwie (z uwzględnieniem barwy podłoża) - najlepiej żółtej lub białej. Nie ma przeciwwskazań aby, tak jak drogi transportowe w budynkach, oznakować inne miejsca (pola odkładcze, miejsce na gaśnice, stałe miejsca pojemników na odpady) w budynkach magazynowych lub poza nimi.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.b.h.p. nakazuje pracodawcy oznakować, zgodnie z odpowiednimi przepisami, drogi komunikacyjne i transportowe oraz drogi dla pieszych na terenie zakładu pracy. Podobne wymagania dotyczą także oznakowania innych miejsc, np. pól odkładczych, miejsc na gaśnice, stałych miejsc pojemników na odpady na terenie magazynu towarowego.

Rozdział 3 załącznika nr 1 do r.b.h.p. wskazuje wymagania dotyczące oznaczania przeszkód, niebezpiecznych miejsc i dróg. Zgodnie § 12 ust. 1 załącznika nr 1 do r.b.h.p. miejsca w zakładzie pracy, do których pracownicy mają dostęp podczas pracy, a w których istnieje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku lub spadania przedmiotów, powinny być oznakowane skośnymi pasami - na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi. Wymiary tego oznaczenia powinny być odpowiednie do rozmiaru przeszkody lub niebezpiecznego miejsca. Żółte i czarne lub białe i czerwone pasy powinny być narysowane pod kątem około 45° i powinny mieć zbliżone wymiary.

Pola odkładcze, miejsca na gaśnice, miejsca na stałe miejsca pojemników na odpady nie powinny być oznakowywane na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi, gdyż takie oznakowanie przewidziane jest dla miejsc w zakładzie pracy, do których pracownicy mają dostęp podczas pracy, a w których istnieje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku lub spadania przedmiotów. Miejsca niebezpieczne to np. otoczenie ramp załadunkowych.
Zgodnie § 13 ust. 1 załącznika nr 1 do r.b.h.p. drogi w budynkach powinny być wyraźnie wyznaczone za pomocą ciągłych pasów o dobrze widocznej barwie (z uwzględnieniem barwy podłoża) - najlepiej żółtej lub białej. Rozmieszczenie pasów wyznaczających drogi powinno uwzględniać niezbędną (bezpieczną) odległość między pojazdami i jakąkolwiek przeszkodą mogącą znajdować się w pobliżu oraz między pieszymi i pojazdami.
Podobnie jak drogi transportowe w budynkach, można oznakować pola odkładcze, miejsca na gaśnice oraz stałe miejsca pojemników na odpady w budynkach magazynowych lub poza nimi.

Krzysztof Zamajtys