Odpowiedź:
Wystąpienie święta będącego dniem wolnym od pracy w innym dniu niż niedziela powoduje, w okresie rozliczeniowym, odpowiednie zmniejszenie liczby dni a tym samym godzin pracy. Nie powoduje jednak, że pracownicy zatrudnieni w systemie pracy w ruchu ciągłym otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy.
Uzasadnienie:
Ze względu na specyfikę pracy w ruchu ciągłym ustawodawca określa szczególne zasady ustalania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy. W tym celu, zgodnie z art. 138 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – dalej k.p., należy pomnożyć 8 godzin przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie rozliczeniowym, z wyłączeniem niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a następnie do otrzymanej liczby dodać liczbę godzin odpowiadającą przedłużonemu u danego pracodawcy tygodniowemu wymiarowi czasu pracy, który w nie więcej niż 3 spośród 4 tygodni okresu rozliczeniowego może być przedłużony maksymalnie do 44 godzin (co wiąże się z możliwością przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy jednego dnia do 12 godzin).
Przykładowo zatem w styczniu 2015 r. wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych w systemie pracy w ruchu ciągłym wyniesie: 8 godzin x 20 dni + 4 godziny x 3 tygodnie = 172 godziny.
Jeśli chodzi o święta, które obniżają wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych w systemie pracy w ruchu ciągłym, przepis opisujący sposób liczenia tego wymiaru odsyła w tym zakresie jedynie do art. 130 § 2 k.p. zdanie drugie, które zostało uchylone w 2006 r. nowelą do Kodeksu pracy.
W przypadku pracowników zatrudnionych w systemie pracy w ruchu ciągłym brak jest zatem podstaw prawnych dla stosowania art. 130 § 2 k.p. w obecnie obowiązującym brzmieniu, w myśl którego, jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Tym samym wobec wskazanych w pytaniu pracowników nie obowiązuje zasada, zgodnie z którą, z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy należy się inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikom do końca okresu rozliczeniowego.
Joanna Kaleta, autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 
Odpowiedzi udzielono 8 grudnia 2014 r.