IX Międzynarodowe Zawody Ratownictwa Górniczego w Polsce

Dnia 12 września br. zakończyły się IX Międzynarodowe Zawody Ratownictwa Górniczego w Polsce. W rywalizacji wiedzą, sprawnością i umiejętnościami rozwiązywania problemów z jakimi spotykają się ratownicy górniczy w podziemnych wyrobiskach uczestniczyło 21 drużyn z 13 państw. Polskie zastępy udowodniły, że ich poziom wyszkolenia jest ciągle na najwyższym światowym poziomie, do wysokich lokat w poprzednich edycjach zawodów dopisały kolejne sukcesy.

Uczestnikom zawodów nie towarzyszył doping publiczności. Wszyscy zawodnicy wykonywali identyczne zadania bez udziału obserwatorów zagrzewających do rywalizacji. Liczyła się koncentracja, praca zespołowa i wiedza wyniesiona ze szkoleń oraz doświadczenie zdobyte w prowadzonych akcjach. Tempo realizacji zadań miało drugorzędne znaczenie, ale w ostatecznym sumowaniu punktów rozstrzygnęło o zwycięstwie w konkurencji symulowanej akcji ratowniczej.

Po raz pierwszy w międzynarodowych zawodach uczestniczyli ratownicy z Rumunii, Kolumbii i Wietnamu. Polskę reprezentowały cztery zastępy z kopalń węgla kamiennego i jeden z górnictwa rud miedzi: Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Katowickiego Holdingu Węglowego S.A., Kompanii Węglowej S.A., Tauron Wydobycie S.A. i KGHM Polska Miedź S.A.

Sprawność ratowników oceniano w pięciu konkurencjach: symulowanej akcji ratowniczej, umiejętności mechaników sprzętu ratowniczego oraz mechaników sprzętu pomiarowego, udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz teście wiedzy. Każdą z nich punktowano oddzielnie.

Laureatami IX Międzynarodowych Zawodów Ratownictwa Górniczego w Polsce są:

- w kategorii "Symulowana akcja ratownicza": KW S.A. KWK "Bobrek-Centrum" (I miejsce), Słowacja (II miejsce), Australia - Kestral Mine (III miejsce);

- w kategorii "Pomoc przedmedyczna": JSW S.A. KWK "Borynia–Zofiówka–Jastrzębie" (I miejsce), Tauron Wydobycie S.A. (II miejsce), KW S.A. KWK "Bobrek-Centrum" (III miejsce);

- w kategorii "Pomiarowiec": Turcja (I miejsce), JSW S.A. KWK "Borynia–Zofiówka–Jastrzębie" (II miejsce), KW S.A. KWK "Bobrek – Centrum" (III miejsce);

- w kategorii "Mechanik aparatowy" (ratownicy mogli wybrać sobie jeden z trzech aparatów, jakimi posługują się w rzeczywistych akcjach lub na których przygotowywali się do zawodów).

Źródło: www.wug.gov.pl, stan z dnia 15 września 2014 r.

Data publikacji: 15 września 2014 r.