Wydaje się, że instrukcję powinna zatwierdzać osoba, który odpowiada za przestrzeganie przepisów bhp w danym wydziale. Tym samym, niekoniecznie musi być to pracodawca, wystarczy, że zrobi to upoważniony kierownik danego wydziału. Takie postępowanie jest bardziej racjonalne, gdyż to kierownik mniejszej komórki w zakładzie pracy jest w stanie lepiej ocenić merytoryczną zawartość instrukcji, on także odpowiada za jej bezpośrednie stosowanie.

W myśl art. 2374 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy. Dodatkowo, zgodnie z § 41 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikom do stałego korzystania aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące:

1)      stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników;

2)      obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych;

3)      postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi;

4)      udzielania pierwszej pomocy.

Instrukcje powinny w sposób zrozumiały dla pracowników wskazywać czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników.