Mimo, że prowadzenie polityki personalnej w organizacjach o różnym profilu i wielkości organizacji powoduje, że naturalna wydaje się duża różnorodność i rozbieżność potrzeb, to jednak są w polityce personalnej tematy, które taki mianownik będą tworzyć.

Na wszystkich, bez wyjątku, wpływ mają zachodzące zmiany społeczne i kulturowe a przede wszystkim te związane z gospodarką. Z jednej strony mamy informacje o absolwentach pozostających bez szans na ciekawy start zawodowy, których zwątpienie przeradza się już w ustrukturalizowany głos sprzeciwu. Mamy też pojawiające się opinie samych pracowników o rynku pracodawcy, na którym coraz trudniej znaleźć oczekiwaną pracę marzeń. Z drugiej strony mamy spojrzenie pracodawców i informacje o trudnościach, jakich doświadczają przy pozyskaniu wartościowych pracowników, którzy spełniają oczekiwania w zakresie niezbędnych kompetencji. Czy ten rozdźwięk będzie się pogłębiał? Pewnie tak. Czy wokół tych obszarów skupi się wiele projektów, które będą realizować działy personalne? Na pewno tak.

Z pewnością wzrośnie bezrobocie i będziemy mieli do czynienia z rynkiem pracodawcy. Uważam jednak, że tylko pozornie. Na rynku będzie sporo ludzi młodych z wykształceniem, ale bez doświadczenia za to z „dość ciekawymi” oczekiwaniami wobec pracodawcy. Dostępni będą kandydaci o niskim i średnim poziomie kompetencji. Problem jednak będzie polegał na tym, że pracodawcy, jeśli w ogóle będą kogokolwiek poszukiwać, to tylko kandydatów charakteryzujących się bardzo dobrym poziomem kompetencji i co oczywiste, za jak najmniejsze pieniądze. Będziemy mieli do czynienia z dużym i ciągle się powiększającą rozbieżnością między popytem a podażą na rynku pracy - tak wyzwania na nadchodzące miesiące widzi Marcin Pomianowicz – Bartowiak, Dyrektor ds. Personalnych i Organizacji w Grupie kapitałowej TRANSPOST, prelegent III edycji konferencji HR Directors Summit.

W tle tych dyskusji a może raczej na ich czele towarzyszył będzie nam kryzys ekonomiczny, który zdaniem tych mniej optymistycznych tak naprawdę dopiero nadejdzie. Bez względu na poziom optymizmu pewne jest, że stoimy przed istotnymi ograniczeniami budżetowymi, szukaniem nowych rozwiązań, wdrażaniem nowych technologii i usprawnień a kluczowymi hasłami na rok 2012 będą efektywność i optymalizacja. Może jeszcze odwaga i rozsądek, które pomogą realizować projekty nastawione na cięcie kosztów, które dotykać będą również pracowników. Zmiana, bez względu na to jak jesteśmy na nią przygotowani, nie jest tym co pracownicy lubią najbardziej - wdrożenie nowych rozwiązań nigdy nie jest łatwe dla żadnej ze stron, więc mieszanka odwagi i rozsądku powinna pomóc we wdrażaniu zmian bez strat w pracownikach, których może dotyczyć.

 

To wyzwanie, podkreśla również Marcin Pomianowicz – Bartkowiak. Jego zdaniem w ostatnich latach, jak nigdy dotąd, postawiono także na wszelką możliwą optymalizację. Nie inaczej będzie w przyszłym roku, kiedy główny nacisk będzie położony na podnoszenie efektywności. Pracownicy efektywni o najlepszych, najwyższych wynikach w pracy, którzy będą jeszcze potrafili podnieść swoją efektywność otoczeni będą szczególną atencją przez swoich pracodawców. Będzie do nich bardzo trudno dotrzeć i jeszcze trudniej pozyskać. Dlatego działy HR powinny skupić swoją uwagę na takich kwestiach jak: reorganizacja podziału pracy, optymalizacja procesów i co najważniejsze podnoszenie jakości zarządzania pracownikami. Pełne wykorzystywanie potencjału i kompetencji pracowników należy do podstawowych zadań kadry kierowniczej. Tymczasem z badań prowadzonych w czasach kiedy kryzysu absolutnie nikt się nie spodziewał, wynika, że zaledwie 20% pracowników ma możliwość, by codziennie w pracy robić to, co potrafią najlepiej. Z drugiej strony dzięki odkryciom w zakresie psychologii z ostatnich lat doskonale wiemy, że naprawdę dobre wyniki i stabilny rozwój możliwe są tylko przy odpowiednim skoncentrowaniu się na pracowniku – jako całości. To będzie prawdziwym wyzwaniem, bo presja na cięcie kosztów i wynik często pozostawia mocno w tle kwestie relacji i skupiania się na potrzebach pracowników – dodaje w swojej wypowiedzi.

W oparciu o te główne wyzwania, wspólne dla większości firm, tworzony był program konferencji oraz tematy paneli dyskusyjnych, które znalazły się w programie III edycji HR Directors Summit. Wystąpienia, które na konferencji zaprezentują dyrektorzy HR, dotyczą bardzo różnych obszarów, ale będzie im towarzyszyło wspólne myślenie o optymalizacji kosztów, utrzymaniu w firmie najlepszych pracowników oraz zwiększeniu efektywności organizacji. Właśnie myślenie o mądrej optymalizacji patrząc na program konferencji uznać można za wspólny mianownik.

Zapewne uczestników konferencji zainteresują szczegóły wdrożeń projektów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych, upraszczania procesów HR-owych, wdrażania dla pracowników mierzalnych biznesowych celów, wynikających z zobowiązań ekonomicznych. Mocny akcent podczas tej konferencji stanowić będzie debata z udziałem prezesów firm o wyzwaniach, jakie widzą i celach, jakie stawiają działom personalnym. W podzieleniu się rozwiązaniami i doświadczeniami pomogą trzy panele dyskusyjne przygotowane na zakończenie każdej z trzech ścieżek.

Sądzę jednak, że wyzwania są tym, co specjaliści HR lubią najbardziej i wbrew pozorom jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do tego co przyniesie nam przyszły rok. Potrzebne jest tylko zebranie i uporządkowanie wiedzy, zmiana akcentów w naszym działaniu, większa koncentracja na kadrze kierowniczej oraz bardziej świadome wpływanie na te obszary w firmie, które stanowią legendarne 20% z zasady Paretto – dodaje Marcin Pomianowicz - Bartkowiak.

Konferencja HR Directors Summit odbędzie się 17 stycznia 2012 r., w Warszawie. Organizatorem konferencji jest wydawnictwo Wolters Kluwer Polska. Partnerami merytorycznymi konferencji są Serwis HR oraz Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Partnerem medialnym jest magazyn Personel Plus. Udział w HR Directors Summit dostępny jest dla dyrektorów oraz kierowników działów HR, po dokonaniu zgłoszenia na stronie oraz na podstawie dedykowanych zaproszeń.

 

Więcej informacji o konferencji znajdą Państwo na stronie: www.abc.com.pl/dyrektorhr