Kiedy艣 Polacy i Rumuni, a teraz Hindusi

Autor artyku艂u Bernard Padoan przypomina, 偶e dla belgijskich zwi膮zkowc贸w problemem byli do tej pory polscy budowla艅cy, czy rumu艅scy kierowcy samochod贸w ci臋偶arowych, a teraz staj膮 si臋 nimi hinduscy specjali艣ci z sektora IT. "Dla Setca (socjalistycznego zwi膮zku zawodowego) dumping socjalny mo偶e mie膰 wiele twarzy" - pisze "Le Soir".

W pi膮tek pod brukselsk膮 siedzib膮 hinduskiej firmy zajmuj膮cej si臋 us艂ugami IT Tech Mahindra zorganizowano demonstracj臋. Przedsi臋biorstwo, kt贸re wyspecjalizowane jest w obs艂udze sektora telekomunikacyjnego czerpie korzy艣ci z outsourcingu, coraz cz臋艣ciej wyst臋puj膮cego delegowania obs艂ugi zada艅 informatycznych do wyspecjalizowanych przedsi臋biorstw. Jak podaje "Le Soir" Tech Mahindra przej膮艂 w 2014 r. obs艂ugiwanie jednej z firm telefonii kom贸rkowej w Belgii BASE, a kilka miesi臋cy p贸藕niej sp贸艂ka zacz臋艂a pracowa膰 dla kolejnego gracza na rynku Mobi star (obecnie Orange).

Interesuje Ci臋, jak kwalifikacje j臋zykowe pracownik贸w wp艂ywaj膮 na ich skuteczno艣膰 w biznesie? Dowiesz si臋 tego podczas jednego z wyst膮pie艅 na HR TECH Summit 2017 r. - najwi臋kszej bezp艂atnej konferencji HR, ju偶 27 kwietnia!

Belgowie s膮 za drodzy

Zwi膮zek Setca przypomina, 偶e w ubieg艂ym roku Tech Mahindra zapowiedzia艂 zwolnienie 70 pracownik贸w - "belgijskich pracownik贸w", kt贸rzy b臋d膮 "systematycznie zast臋powani przez hinduskich, kt贸rzy s膮 ta艅si".

Przypadek tego przedsi臋biorstwa to dla zwi膮zkowc贸w tylko przyk艂ad ca艂ego systemu stopniowo wprowadzanego od kilku lat, w kt贸rym najwi臋kszym problemem jest delegowanie pracownik贸w. Tu problemem dla Belg贸w, ale te偶 Francuz贸w i innych zachodnich nacji s膮 Polacy, a tak偶e inni pracownicy z kraj贸w Europy 艢rodkowo-Wschodniej, kt贸rzy po rozszerzeniu UE zacz臋li by膰 mocno obecni na zachodnich rynkach pracy.

[-OFERTA_HTML-]

Korzystny status pracownik贸w z Indii

Indie, co oczywiste nie s膮 w UE, ale na mocy umowy z Belgi膮 status pracownik贸w z tego kraju jest uregulowany. "Od wczesnych lat 2000 obserwowali艣my przybywanie pierwszych hinduskich pracownik贸w, zw艂aszcza w sektorze bankowym, ale od kiedy w 2006 r. podpisano belgijsko-hindusk膮 umow臋 bilateraln膮 nast膮pi艂a eksplozja" - m贸wi cytowany w "Le Soir" sekretarz generalny Setca Jean-Pierre Boninsegna.

Hinduscy pracownicy korzystaj膮 z tego, 偶e ich sk艂adki na ubezpieczenie spo艂eczne wynosz膮 12 proc., wobec 27 proc. jakie musz膮 by膰 odprowadzane za pracownik贸w belgijskich.

W rezultacie - jak podaje "Le Soir" mi臋dzy 2007 i 2016 r. liczba hinduskich pracownik贸w delegowanych do Belgii wzros艂a z 1214 do 4462. Wed艂ug szacunk贸w Setca 90 proc. z nich jest zatrudnionych w sektorze IT zajmuj膮c prawie 10 proc. miejsc pracy w tej bran偶y.

Delegowanie a dumping spo艂eczny

Jednak - jak wskazuje federacja firm technologicznych Agoria - w Belgii brakuje profesjonalist贸w z sektora IT. Rzecznik zrzeszenia Rene Konings podkre艣li艂 w "Le Soir", 偶e rozwi膮zaniem tego problemu jest w艂a艣nie wykorzystanie specjalist贸w z zagranicy. Zastrzeg艂 przy tym, 偶e musi si臋 to odbywa膰 w ramach prawa i nie mo偶e to w 偶adnym wypadku prowadzi膰 do dumpingu spo艂ecznego.

W ocenie Setca w Belgii jest nieuczciwa konkurencja, bo pracownicy delegowani s膮 o 30 proc. ta艅si ni偶 lokalni. Zwi膮zek chce, by rz膮d skr贸ci艂 mo偶liwo艣膰 delegowania do sze艣ciu miesi臋cy i wyr贸wna艂 wynagrodzenie oraz koszty sk艂adek na ubezpieczenie spo艂eczne.

Przepisy w tej sprawie dotycz膮ce pracownik贸w z pa艅stw UE regulowane s膮 na poziomie wsp贸lnotowym. Pod presj膮 pa艅stw zachodnich Komisja Europejska przygotowa艂a w ubieg艂ym roku projekt zmiany unijnej dyrektywy o delegowaniu pracownik贸w.

[-DOKUMENT_HTML-]

Najwa偶niejsz膮 zmian膮 ma by膰 wprowadzenie zasady r贸wnej p艂acy za t臋 sam膮 p艂ac臋 w tym samym miejscu. Oznacza to, 偶e pracownik wys艂any przez pracodawc臋 tymczasowo do pracy w innym kraju UE mia艂by zarabia膰 tyle, co pracownik lokalny za t臋 sam膮 prac臋. Ma mu przys艂ugiwa膰 nie tylko p艂aca minimalna, jak jest obecnie, ale te偶 inne obowi膮zkowe sk艂adniki wynagrodzenia, jak premie czy dodatki urlopowe. Gdy okres delegowania przekroczy dwa lata, to - zgodnie z propozycj膮 KE - pracownik delegowany by艂by obj臋ty prawem pracy pa艅stwa goszcz膮cego. Polska, kt贸ra ma najwi臋ksz膮 w UE liczb臋 delegowanych pracownik贸w, protestuje przeciwko tym przepisom. (PAP)