We wtorek w Sejmie odbyła się debata nad czterema projektami zmian w kodeksie pracy dotyczącymi płatnego rocznego urlopu rodzicielskiego: rządowym oraz trzema poselskimi (PiS, SLD, SP).

Projekt rządowy zakłada, że z rocznego urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych w 2013 r. i później. Początkowo rząd zapowiadał, że przepisy obejmą jedynie rodziców dzieci urodzonych po 16 marca 2013 r. Przeciwko temu rozwiązaniu protestowały tzw. "matki I kwartału". Pod koniec kwietnia premier Donald Tusk zapowiedział, że przychyli się do ich postulatów.

Prawa do wydłużonego urlopu rodzicielskiego domaga się teraz kolejna grupa rodziców. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w 2012 r., które w chwili wejścia w życie zmian w kodeksie pracy, nie ukończą roku życia. Grupa, która określa się jako "Rodzice dzieci gorszego roku 2012", złożyła w tej sprawie petycję do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

W petycji rodzice zaznaczają, że projekt nowelizacji kodeksu pracy w obecnym kształcie nie zapewnia równych praw wszystkim dzieciom; dyskryminuje dzieci urodzone przed 1 stycznia 2013 r. ze względu na ich wiek i datę urodzenia.

"Apelujemy, by wraz z wejściem w życie nowych przepisów regulujących kwestie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, wszystkie dzieci, które nie ukończą pierwszego roku życia w dniu wejścia w życie ustawy, miały prawo do płatnej opieki sprawowanej przez matkę lub ojca do momentu, gdy przestaną być niemowlakami, tj. do momentu ukończenia przez nie 1. roku życia" - napisali w petycji.

Petycję złożyli w ubiegłym tygodniu w kancelarii premiera oraz w biurze Rzecznika Praw Dziecka. Jedna z matek, Agnieszka Stróżka powiedziała PAP, że w najbliższych tygodniach z rodzicami ma się spotkać minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczyła, że postulaty rodziców poparli m.in. poseł Ryszard Kalisz (niezrz.) i Joanna Senyszyn (SLD).

Rodzice proponują także, aby z płatnego urlopu rodzicielskiego można było skorzystać nie tylko bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, ale także np. po urlopie wypoczynkowym, którym to - jak zaznaczają - niejednokrotnie rodzice przedłużają sobie bezpośrednią opiekę nad dzieckiem, bądź w każdym innym momencie do czasu ukończenia przez dziecko 1. roku życia, w stosownym wymiarze częściowo płatnego urlopu do momentu osiągnięcia przez dziecko 1. roku życia.

Przygotowany przez resort pracy i polityki społecznej projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że funkcjonować będą: urlop macierzyński (20 tygodni, w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), dodatkowy urlop macierzyński (wydłużony z czterech do sześciu tygodni) oraz urlop rodzicielski (26 tygodni). Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka. Urlop dodatkowy można będzie wykorzystać w dwóch częściach, zaś rodzicielski - maksymalnie w trzech, trwających co najmniej osiem tygodni.