Zgodnie z ustawą matki, które wychowały czworo i więcej dzieci, mają prawo do minimalnej emerytury. Tzw. matczyne emerytury są wypłacane na wniosek od 1 marca 2019 roku.

 

Niewiele odmownych decyzji

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę w rozmowie z PAP, że decyzji odmownych jest niewiele. - Bardzo częstym powodem odmowy przyznania świadczenia jest niespełnienie głównego kryterium, jakim jest wychowanie co najmniej czworga dzieci - mówiła. Zaznaczyła, że dotychczas przyznano 15,6 tys. świadczeń w pełnej wysokości i 26 tys. świadczeń uzupełniających.

Sprawdź w LEX: Czy świadczenie rodzicielskie uzupełniające (Mama +) jest dochodem wg art. 8 ustawy o pomocy społecznej? >

- Nasze prognozy były troszkę inne, sądziliśmy, że trzy czwarte to będą te świadczenia samoistne, gdy kobiety nie miały wypracowanego żadnego stażu i tym samym nie pobierały emerytury. Rzeczywistość pokazała, że kobiety musiały godzić obowiązki rodzinne z zawodowymi - powiedziała minister.

 


Według danych resortu największą grupę świadczeniobiorców, bo ponad 33 tys., stanowią kobiety w wieku 60-69 lat, które wychowały czwórkę dzieci. Minister Rafalska zwróciła uwagę, że wśród osób, którym przyznano świadczenie, aż 1604 to kobiety, które wychowały dziewięcioro lub więcej dzieci. Świadczenie otrzymuje 44 mężczyzn, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci.

Sprawdź w LEX: Czy uzyskiwanie jakiegokolwiek dochodu powoduje utratę prawa do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego bądź jego zmniejszenie proporcjonalnie do uzyskiwanych dochodów? >

Świadczenie „Mama 4 plus” także dla ojców

O świadczenie mogą się starać się matki, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat). Świadczenie przysługuje także ojcom czworga dzieci (po osiągnięciu 65 lat), w przypadku śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.

Prawo do świadczenia uzupełniającego mają także osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w ramach rodzinnej pieczy zastępczej z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Osoby takie muszą dołączyć do wniosku orzeczenie sądu o powierzeniu im sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem.

 

Świadczenie może być przyznane:

  •     matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci;
  •     ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci – w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.

Sprawdź w LEX: Czy osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne może również pobierać rodzicielskie świadczenie uzupełniające? >

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznawane jest na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca): Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej. ZUS i KRUS sprawdza m.in. sytuację dochodową osoby. Świadczenie przysługuje w wysokości najniższej emerytury. Od marca emerytura to 1100 zł brutto.

Czytaj też: ZUS: Upływa termin na złożenie wniosku dla kobiet z rocznika -1953 >>>