\

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zasad obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Kodeks pracy nie określa wytycznych dotyczących treści rozporządzenia przez co odmiennie uregulowane zostały zasady obliczania ekwiwalentu pieniężnego pracowników oraz nauczycieli akademickich.

W dniu 16 lipca br. Trybunał orzeknie o zgodności z konstytucją art. 173 Kodeksu pracy, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, art. 153 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2006 roku w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczycieli akademickich.

Wnioskodawca - Sąd Rejonowy w Gliwicach - zadał Trybunałowi pytanie prawne dotyczące zasad obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Upoważnienie zawarte w kodeksie pracy do wydania rozporządzenia określającego zasady ustalania ekwiwalentu powinno określać organ właściwy do wydania rozporządzenia i zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczące treści aktu. Zdaniem wnioskodawcy, kwestionowane przepisy pozostawiły możliwość samodzielnego uregulowania w rozporządzeniu sposobu obliczania ekwiwalentu pieniężnego. W kodeksie pracy oraz innych ustawach nie ma co do tego żadnych bezpośrednich uregulowań lub wskazówek. Ponadto, odmiennie zostały uregulowane zasady obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracowników oraz nauczycieli akademickich, co, zdaniem wnioskodawcy, jest sprzeczne z konstytucją.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.trybunal.gov.pl, stan z dnia 9 lipca 2013 r.

Data publikacji: 9 lipca 2013 r.