Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który na nocnej zmianie spał zamiast pracować?

Odpowiedź: pracownik, który na nocnej zmianie spał zamiast pracować może zostać zwolniony dyscyplinarnie.
 
Uzasadnienie: zwolnienie dyscyplinarne uregulowane jest w art. 52 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p.Tylko przyczyny wymienione w tym przepisie uzasadniają zwolnienie pracownika
w trybie natychmiastowym:
- pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych;
- w czasie trwania umowy o pracę, pracownik popełnił przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, pod warunkiem, że przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
- pracownik ze swojej winy utracił uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
 
 
Sąd Najwyższy, w swym orzecznictwie, postrzega rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 k.p. jako nadzwyczajny sposób rozwiązania stosunku pracy, które winno być stosowane przez pracodawcę wyjątkowo i z ostrożnością. Odmienne stanowisko Sąd Najwyższy przyjął w wyroku z dnia 7 grudnia 2000 r., I PKN 128/00, w którym stwierdził, iż jakkolwiek rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w istocie nie jest zwykłym sposobem rozwiązania stosunku pracy, to nie jest także nadzwyczajnym, skoro przewidział go ustawodawca, w razie zaistnienia przyczyn uzasadniających zastosowanie tego trybu.
Niewątpliwie zaśnięcie przez pracownika w czasie, w którym wykonuje on pracę, może zostać uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i stanowić podstawę zwolnienia dyscyplinarnego.
W wyroku z dnia 11 marca 2014 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że pracownik, który zasypia w czasie pracy, przestaje tym samym wykonywać powierzone mu obowiązki.
W konkretnych okolicznościach może się to stać powodem dyscyplinarnego zwolnienia z pracy (III PK 82/13).