Zakazu handlu w święta wynikają z art. 151 (9a) kodeksu pracy. Pracodawca nie może go obejść zawierając z pracownikiem dodatkowo umowę zlecenia na wykonywanie prac w dniach obowiązywania zakazu, niezależnie od tego, czy miałby on wykonywać pracę w swoim miejscu zatrudnienia czy być skierowany do jej wykonania w innej placówce, która należy do pracodawcy. Zakaz wykonywania pracy w święta jest skwapliwie sprawdzany przez Państwową Inspekcję Pracy. PIP uważa że, ograniczenia wynikające z kodeksu pracy dotyczą również nie tylko ekspedientów, ale również przedstawicieli handlowych. Niestety z kontroli PIP wynika, że pracodawcy nie przestrzegają tego ograniczenia. Za naruszenie tego przepisu grozi mandat.

Ustanowienie zakazu pracy w handlu w święta jest problematyczne, ponieważ do końca nie wiadomo kogo on obowiązuje. Wszystko przez brak definicji pojęcia „placówka handlowa”. W tym wypadku pomocne jest orzecznictwo sądów, Polskiej Klasyfikacji Działalności. Pewne wskazówki podaje też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jego zdaniem placówkami handlowymi są te, których główną działalnością jest handel hurtowy jak i detaliczny. A zatem chodzi o takie jednostki, które kupują towary w celu ich odsprzedaży. Należą do nich więc m. in. sklepy, stoiska, stragany, hurtownie, domy towarowe, domy wysyłkowe, biura zbytu, składy węgla lub materiałów budowlanych, a także podmioty prowadzące sprzedaż w formie elektronicznej.

Ograniczenia dotyczące handlu w święta dotyczą pracowników, dlatego nie ma przeszkód aby 1 listopada właściciele stoisk lub straganów osobiście prowadzili handel np. zniczami lub kwiatami.

Na takich stoiskach nie mogą jednak w święta pracować osoby zatrudnione na umowę o pracę. Możliwe jest natomiast handlowanie takim towarem przez osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, jeśli umowa ta jest zawarta obok umowy o pracę lub w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę.

Ministerstwo Pracy stoi na stanowisku, że zakaz pracy w handlu w święta nie dotyczy placówek, które sprzedają towary wytwarzane przez siebie same (np. piekarnie lub ciastkarnie). Państwowa Inspekcja Pracy uważa natomiast, że w święta dozwolona jest praca na stacjach paliw, gdyż zdaniem inspekcji nie jest to placówka handlowa, lecz usługowa, wykonująca prace konieczne ze względu na użyteczność społeczną i potrzeby ludności. Ta interpretacja jest jednak podważana przez prawników.

W święta mogą pracować placówki gastronomiczne, hotelarskie, a także jednostki prowadzące działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.