Warunkiem skorzystania ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku jest m.in. spadek przychodu o 75 proc. za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem w stosunku do tego samego miesiąca poprzedniego roku. Od 30 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. wnioski w tej sprawie mogą składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. Wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone - jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki. - Chcemy pomóc szerokiej grupie przedsiębiorców borykających się pandemią koronawirusa i jej skutkami - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj również: 15 stycznia upływa termin składania wniosków w sprawie zwolnień ze składek>>

Jak zapewnia ZUS w komunikacie prasowym, realizowane przez Zakład wsparcie dociera do wielu podmiotów. Łączna pomoc z ZUS sięga ok. 30 mld złotych. Zakład zwolnił ze składek ponad 2 mln firm na ponad 13 mld złotych, a wypłacił ok. 2,7 mln świadczeń postojowych na ponad 5,3 mld złotych.

Od 30 grudnia ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą wnioskować również o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej 6.0. W tym przypadku wnioski można składać do końca stycznia.

Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej ZUS.