Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP.

Wskazana w pytaniu osoba powinna odbyć odpowiedni instruktaż stanowiskowy, a ze szkolenia okresowego mogłaby być zwolniona jedynie wtedy, gdyby program poprzedniego szkolenia pokrywał się z wymaganiami programowymi szkolenia dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.
Zgodnie z art. 2373 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm) – dalej k.p. pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Z kolei w myśl § 11 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) – dalej r.s.b.h.p. wynika wyraźnie, że instruktaż stanowiskowy przeprowadza się dla pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych lub pracownika przenoszonego na jedno z ww. stanowisk, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku.
Natomiast szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku (§ 15 r.s.b.h.p.). Pierwsze szkolenie okresowe ww. osób przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. Ze szkolenia okresowego, może być zwolniona jedynie osoba, która:

  1. przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego;
  2. odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy (w tym celu należy porównać zakres tematyczny poprzedniego szkolenia z wymogami programu dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych).

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.