Odpowiedź

Pracownikowi świadczącemu pracę w niedzielę można wyznaczyć dzień wolny za pracę w niedzielę, który będzie przypadał w sobotę. Oczywiście pod warunkiem, iż pracownikowi zostanie wyznaczony inny dzień wolny od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (czyli inna „sobota”) oraz pod drugim warunkiem, że zgodnie z obowiązującym regulaminem pracownik może świadczyć pracę od poniedziałku do soboty z zachowaniem przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Uzasadnienie

Zgodnie ze stanowiskiem MPiPS oraz stanowiskiem PIP pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca jest obowiązany zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli – art. 151[11 ]ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) – dalej k.p.

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę w tym terminie – pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 151[1] § 1 pkt 1 k.p., za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Dzień wolny rekompensuje pracownikowi pracę w tym dniu w granicach dobowej normy czasu pracy, czyli do 8 godzin. Praca w tym dniu powyżej 8 godzin jest pracą w godzinach nadliczbowych na dobę i dlatego powinna zostać pracownikowi zrekompensowana jako praca w godzinach nadliczbowych, tzn. dodatkiem do wynagrodzenia albo czasem wolnym od pracy. Dodatek za pracę nadliczbową w wolną niedzielę wynosi 100% wynagrodzenia.

Autor odpowiedzi: Małgorzata Skibińska
Odpowiedzi udzielono 11.09.2017 r.