Odpowiedź:

Szafy ognioochronne są coraz częściej stosowane przy magazynowaniu substancji niebezpiecznych szczególnie łatwopalnych. Z przepisów ochrony przeciwpożarowej nie wynika bezpośrednio obowiązek stosowania takich szaf. Dcyzja w tym zakresie należy do pracodawcy.

Uzasadnienie:

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) stanowi, że wszystkie czynności związane z wytwarzaniem, przetwarzaniem, obróbką, transportem lub składowaniem materiałów niebezpiecznych należy wykonywać zgodnie z warunkami ochrony ppoż. określonymi w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego lub według wskazań ich producenta. Zapas materiałów niebezpiecznych należy przechowywać w sposób uniemożliwiający powstanie pożaru lub wybuchu w następstwie procesu składowania lub wskutek wzajemnego oddziaływania.

Ciecze palne o temperaturze zapłonu poniżej 55°C należy przechowywać wyłącznie w pojemnikach wykonanych z materiałów co najmniej trudno zapalnych, odprowadzających ładunki elektryczności statycznej, wyposażonych w szczelne zamknięcia i zabezpieczonych przed stłuczeniem. Szafy ognioochronne są najlepszym zabezpieczeniem, ale nie jedynym możliwym do stosowania.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP

Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2015 r.