Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Stosownie do art. 2376 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Definicję tych środków zawiera § 2 pkt 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), zgodnie z którym rozumie się przez nie wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu.

Zobacz także: Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze>>

Rodzaje środków ochrony indywidualnej, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 2376 § 1 k.p., ustala pracodawca (art. 2378 § 1 k.p.), po konsultacji z przedstawicielami pracowników (art. 23711a § 1 k.p.).
Jeżeli z jakichś przyczyn pracownikowi nie odpowiadają zapewnione przez pracodawcę środki ochrony indywidualnej (np. ze względów zdrowotnych, ze względu na specyficzną anatomię ciała itp.), może on zwrócić się do pracodawcy z prośbą o zapewnienie zamienników, bardziej dostosowanych do potrzeb danego pracownika. Należy jednak przypomnieć, że choć zgodnie z art. 207 § 2 pkt 3 k.p. pracodawca jest obowiązany reagować na potrzeby pracowników w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, nie oznacza to, że ma obowiązek uwzględniać wszystkie, nawet nieuzasadnione żądania pracowników.
Należy pamiętać, że nawet gdyby pracodawca pozytywnie rozpatrzył wniosek pracownika, to z art. 2376 § 3 k.p. wynika, że zakupione obuwie powinno spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności określone w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. Nr 259, poz. 2173).
Nie można również zapomnieć, że zgodnie z art. 2379 § 1 k.p. pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.

Zobacz także: Żaden rodzaj rękawic i obuwia ochronnego nie ma nieograniczonego zastosowania>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.