Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy pracę na bloku operacyjnym z monitorem ekranowym przy wykonywaniu laparoskopii można zaliczyć do pracy z monitorem ekranowym w rozumieniu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe?

Odpowiedź

Praca na bloku operacyjnym z monitorem ekranowym przy wykonywaniu laparoskopii nie zalicza się do pracy przy obsłudze monitora ekranowego w rozumieniu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) – dalej r.b.h.m.e.

Uzasadnienie

Laparoskop to przyrząd służący do wziernikowania (endoskopii) narządów jamy brzusznej, wprowadzany do niej przez nacięcie w powłokach. Umożliwia fotografowanie wybranych miejsc, pobranie wycinka do badania histopatologicznego, a także przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych (najczęściej na wątrobie, pęcherzyku żółciowym, przydatkach, nerkach). Urządzenie to składa się w szczególności z podgrzewanego układu optycznego, optycznego systemu światłowodowego do oświetlenia oglądanego pola operacyjnego, zewnętrznej kamery wideo oraz elektronicznego systemu wizualizacji z prezentacją obrazu na ekranie monitora.

W § 2 pkt 2 r.b.h.m.e. zdefiniowano pojęcie komputerowego stanowiska pracy jako przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, obejmującym co najmniej wyposażenie podstawowe, w tym monitor ekranowy, klawiaturę lub inne urządzenia wejściowe, jednostkę centralną lub stację dyskietek. Pracownik, w rozumieniu r.b.h.m.e., to każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4).

Ze względu na szczególną specyfikę urządzenia medycznego, jakim jest laparoskop, nie można go porównywać z komputerem typowo biurowym, na którym pracuje sekretarka, księgowa itp. Spełnienie wymagań, jakie narzucają przepisy r.b.h.m.e., a w szczególności 5-minutowe przerwy po każdej godzinie pracy z monitorem, odległości od innych monitorów, parametry krzesła itp., podczas operacji byłoby nierealne.

Podobnie należy traktować stosowane na blokach operacyjnych lub na oddziałach szpitalnych kardiomonitory, na których wyświetlane są parametry życiowe pacjenta. Obsługa tych urządzeń sprowadza się do sporadycznej obserwacji, w przeciwieństwie do długotrwałej pracy przy obsłudze monitora ekranowego, jak w przypadku pracowników biurowych.

Urządzenia komputerowe stosowane przy diagnostyce medycznej co do zasady nie podlegają zatem przepisom r.b.h.m.e.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2016 r.