Odpowiedź:

Jeśli praca na zajmowanym stanowisku przy komputerze (monitorze ekranowym) trwa co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, zaleca się skierowanie pracownika na badania wstępne i dopisanie w skierowaniu, oprócz wcześniej wymienionych czynników, „praca przy monitorze ekranowym”. Celem badania jest określenie, czy pracownikowi przysługują okulary korygujące wzrok, na które skierowanie może dostać tylko w przypadku badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Jeśli praca przy monitorze będzie trwała krócej niż przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy nie ma potrzeby kierować pracownika na badania lekarskie, ponieważ w takim przypadku pracownikowi nie przysługują okulary korygujące wzrok.

Uzasadnienie:

Pracownikiem pracującym przy monitorze ekranowym jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkujący w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP

Odpowiedzi udzielono 18 marca 2015 r.