Odpowiedź:

Pracownikowi, z którym została rozwiązana umowa o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy, nie przysługuje odprawa pieniężna, gdyż stan zatrudnienia uniemożliwia zastosowanie przepisów ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych. Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych nie wliczają się do stanu zatrudnienia, od którego poziomu uzależnione jest zastosowanie ustawy o zwolnieniach grupowych.

Uzasadnienie:

Zgodnie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 192) – dalej u.z.g. mają zastosowanie, w przypadku gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Nie ma przy tym znaczenia podstawa nawiązania stosunku pracy, rodzaj umowy ani wymiar czasu pracy. Zaznaczyć należy jednak, że zakres podmiotowy ustawy obejmuje wyłącznie pracowników w myśl przepisów kodeksu pracy, a nie osoby wykonujące pracę zarobkową na jakiejkolwiek podstawie np. zleceniobiorców.

W świetle postanowień art. 1 u.z.g. nie budzi natomiast żadnych wątpliwości konstatacja, że do stanu zatrudnienia nie wlicza się pracowników tymczasowych oraz innych osób świadczących pracę na rzecz pracodawcy w ramach innych niż stosunek pracy stosunków prawnych (np. umów o charakterze cywilnym) – (K. W. Baran, Komentarz do art. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, 2010 r.).

Agata Kamińska, autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 29.04.2016 r.