Odpowiedź

Przepisy bhp i techniczno-budowlane nie zakazują stosowania substancji chemicznych lub ich mieszanin w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości otwierania okien. Podstawowym wymogiem przy stosowaniu tego typu substancji lub mieszanin chemicznych jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Uzasadnienie

Stosownie do art. 213 § 2 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.), obiekt budowlany, w którym znajdują się pomieszczenia pracy, powinien spełniać wymagania dotyczące bhp. Jednym z podstawowych aktów prawnych, określających wymagania dla obiektów budowlanych, pomieszczeń pracy i terenu zakładów pracy jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.).
Powyższe przepisy wskazują, że w pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych. Ponadto w pomieszczeniach pracy, w których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia, powinna być zapewniona taka wymiana powietrza, aby nie były przekraczane wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń tych substancji.
Kwestię odpowiedniej wentylacji poruszają również przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 30.12.2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1488), z których wynika, że pracodawca jest obowiązany do ograniczenia ryzyka do minimum przez zastosowanie środków oraz działań ochronnych i zapobiegawczych, odpowiednich do wyników oceny ryzyka zawodowego. Wśród takich działań wymieniono m.in. konieczność stosowania środków ochrony zbiorowej u źródła powstawania zagrożenia, takich jak na przykład odpowiednia wentylacja, i odpowiednie działania organizacyjne.
Żaden z przepisów nie wymaga, aby pomieszczenia pracy – także te, w których stosowane są substancje chemiczne lub ich mieszaniny – były wyposażony w otwierane okna. Jeżeli więc zapewniona zostanie odpowiednia wentylacja w pomieszczeniu, dopuszczalne będzie zastąpienie otwieranego okna witryną.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 15 lutego 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów