Pracownik w okresie wypowiedzenia dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres zatrudnienia i okres po ustaniu stosunku pracy. Następnie dostarczył kolejne zwolnienie, wskazujące pracodawcę jako płatnika składek.
Kto w opisanej sytuacji jest płatnikiem składek?

Były pracodawca prawidłowo wskazany na zaświadczeniu lekarskim jako płatnik, jednak zaświadczenie to powinno zostać przekazane przez byłego pracownika bezpośrednio do ZUS.
W sytuacji gdy zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby obejmuje okres, za który ubezpieczonemu przysługuje:
wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
zasiłek chorobowy wypłacany przez płatnika składek, a następnie zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- płatnik składek, po wypłaceniu wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, przekazuje zaświadczenie lekarskie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pozostawiając w aktach potwierdzoną kopię tego zaświadczenia (zob. § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz. U. Nr 65, poz. 742).
W świetle powyższego, w odniesieniu do zaświadczenia lekarskiego obejmującego częściowo okres zatrudnienia, a częściowo okres po ustaniu zatrudnienia, pracodawca po wypłaceniu wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego powinien był przekazać je do ZUS, a w aktach pozostawić jedynie jego potwierdzoną kopię. Jeśli natomiast chodzi o kolejne zaświadczenia lekarskie obejmujące jedynie okres po ustaniu zatrudnienia, to powinny one zostać przekazane bezpośrednio do ZUS, co wynika z art. 62 ust. 2 w związku z art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267). Na byłym pracodawcy, mimo iż jest on wskazany na zaświadczeniu jako płatnik składek, nie ciążą już wówczas żadne obowiązki związane z niezdolnością do pracy byłego pracownika.
Jarosław Masłowski - specjalista z zakresu prawa pracy