Czy można kontynuować zatrudnienie po długotrwałej niezdolności pracownika do pracy 182 dni, braku zgody na świadczenie rehabilitacyjne w wyniku stwierdzenia przez lekarza orzecznika ZUS faktu całkowitej niezdolności na okres 2 lat? Nadmieniam, że lekarz medycyny pracy dopuścił pracownika do pracy. Dokumenty o przyznanie renty złożone zostały do ZUS.
Oczywiście, zatrudnienie można i należy kontynuować.
Fakt przyznania pracownikowi prawa do renty w żaden sposób nie oznacza konieczności ani prawa do rozwiązania umowy o pracę. Jacek Skoczyński [w:] Prawo pracy, Warszawa 1997-2005 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, ISBN: 83-87558-07-9 stwierdza, że Pracownik może wystąpić do organu rentowego o stwierdzenie nabycia prawa do emerytury lub renty, nie przerywając zatrudnienia. Z tego stwierdzenie wynika, że to pracownik decyduje o tym czy rozwiąże stosunek pracy czy nie. Bliski zagadnieniu poruszanemu w pytaniu jest także Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, z dnia 26 czerwca 1998 r., I PKN 207/98, LexPolonica nr 334742, OSNAPiUS 1999/14 poz. 455, który stanowi, że: "Uznanie pracownika za inwalidę przez Komisję Lekarską do spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia nie powoduje ustania stosunku pracy.".
Z powołanego orzeczenia wynika, że orzeczenie o zdolności bądź niezdolności do pracy nie ma prostego przełożenia na trwałość stosunku pracy. Art. 53 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.; dalej k.p.) daje prawo do rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym z uwagi na długotrwałe zwolnienie lekarskie.
Z pytania wynika, że pracownik uzyskał dopuszczenie do pracy. Jeżeli pracownik został do pracy dopuszczony to prawo pracodawcy do rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 53 k.p. (bez wypowiedzenia bez winy pracownika) wygasło. Niemniej nie ma żadnych przeszkód by zatrudnienie kontynuować. Pracownik jedynie w razie osiągania określonych dochodów może utracić w części lub w całości prawo do pobierania świadczenia.