Czy lekarz medycyny pracy nie posiadający uprawnień do badań profilaktycznych kierowców może wydać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy samochodu o ładowności do 3,5 tony?
Lekarz medycyny pracy może w tym wypadku wydać takie zaświadczenie nie mając dodatkowych uprawnień w zakresie badania kierowców.
Zgodnie z art. 39j ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm) - dalej u.t.d. kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom lekarskim przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Badania lekarskie, o których mowa wyżej wykonują lekarze uprawnieni do wykonywania badań profilaktycznych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm) - dalej k.p., posiadający dodatkowo uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców określone w odrębnych przepisach.
Tymi ostatnimi przepisami są regulacje zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2, poz. 15). Jak wskazało w piśmie z dnia 30 lipca 2008 r. Ministerstwo Infrastruktury, (MR/845054/2008, Rzeczposp. DF.2008.175.3) "w związku z wątpliwościami dotyczącymi dodatkowych badań lekarskich dla osób kierujących pojazdami Departament Transportu Drogowego informuje, że na podstawie u.t.d. obowiązkowym badaniom lekarskim, przeprowadzanym celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, podlegają kierowcy wykonujący transport drogowy rzeczy, transport na potrzeby własne oraz kierujący pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Badaniom podlegają również kierowcy wykonujący przewóz drogowy osób pojazdami przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu osób w zarobkowym przewozie drogowym. Nie podlegają badaniom lekarskim tylko kierowcy, którzy wykonują przewóz drogowy rzeczy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t oraz wykonujący niezarobkowy przewóz drogowy rzeczy, osób pojazdami konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą."
W związku z powyższym do wydania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy samochodu o ładowności do 3,5 tony nie potrzeba specjalnych uprawnień a wystarczą standardowe kwalifikacje lekarza medycyny pracy.

Kamil Szymański