Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Pracownik pracujący przy monitorze ekranowym zgłosił pracodawcy pogorszenie wzroku. Pracodawca wysłał pracownika na badania kontrolne medycyny pracy. Czy takie badanie musi być potwierdzone orzeczeniem lekarskim medycyny pracy?

Odpowiedź

Badanie kontrolne powinno być potwierdzone orzeczeniem lekarskim medycyny pracy.

Uzasadnienie

Zakres wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników, o których mowa w art. 229 § 1-2 i 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., a także tryb ich przeprowadzania oraz sposób dokumentowania i kontroli określa rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.) – dalej r.b.l.p.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 18 grudnia 2002 r., I PK 44/02, „aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 k.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.” „Aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu tego przepisu jest orzeczenie wydane po przeprowadzeniu badań w trybie określonym przepisami r.b.l.p., stwierdzające stan zdrowia pracownika w dniu, w której pracownik ma być dopuszczony do pracy. Orzeczenie wydane przed dopuszczeniem pracownika do pracy zachowuje aktualność w okresie wymienionym w tym orzeczeniu, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę w stanie zdrowia”. Tym samym, omawianym przypadku badanie kontrolne powinno być potwierdzone orzeczeniem lekarskim medycyny pracy stwierdzającym zdolność do wykonywania danej pracy.

Łukasz Wawszczak, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2016 r.