Czy dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę nakładczą zawartą na czas określony od dnia 1 czerwca 2010 r. do 31 listopada 2012 r.?
Czy pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę nakładczą?

Na gruncie obowiązujących przepisów nie ma możliwości rozwiązania umowy o pracę nakładczą zawartej na czas określony za wypowiedzeniem. Może ona zostać rozwiązana za porozumieniem stron.
Regulacje dotyczące umów o pracę nakładczą odnajdziemy w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz. U. Nr 3, poz. 19 z późn. zm.) – dalej r.p.n. Zostało ono wydane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 303 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p.
Jak wynika z § 4 r.p.n., umowa o pracę nakładczą może być rozwiązana w każdym czasie na mocy porozumienia stron. Natomiast za wypowiedzeniem może zostać rozwiązana jedynie umowa zawarta na okres próbny (dwutygodniowy okres wypowiedzenia) oraz umowa zawarta na czas nieokreślony (jednomiesięczny okres wypowiedzenia). Przepisy r.p.n. nie dopuszczają natomiast rozwiązania za wypowiedzeniem umów o pracę nakładczą zawartych na czas określony i na czas wykonania określonej pracy.
Nie ma w tym wypadku podstaw do odpowiedniego stosowania przepisów k.p. dotyczących rozwiązania za wypowiedzeniem umów o pracę zawartych na czas określony.
Obowiązek wydania wykonawcy świadectwa pracy nakładczej wynika z § 10 r.p.n. W tym przypadku odpowiednie zastosowanie znajdują regulacje art. 97 § 2 k.p. i 99 k.p. dotyczące wydania pracownikowi świadectwa pracy.

Jarosław Masłowski - specjalista z zakresu prawa pracy