Wypłacając diety spółka nalicza podatek dochodowy od osób fizycznych i ubezpieczenie zdrowotne.

Odpowiedź:
Członek rady nadzorczej spółki z o.o., który na mocy uchwały walnego zgromadzenia udziałowców tej spółki otrzymuje dietę w wysokości 60 zł netto za uczestnictwo w posiedzeniu rady nadzorczej, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Uzasadnienie:
Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. art. 6 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) – dalej u.s.u.s., obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają członkowie rady nadzorczej wynagradzani z tytułu pełnienia tej funkcji. Pełnienie funkcji członka rady nadzorczej za wynagrodzeniem – co wynika z art. 11 i art. 12 ust. 2 u.s.u.s. – nie stanowi jednak tytułu do ubezpieczenia chorobowego i ubezpieczenia wypadkowego. Podkreślenia wymaga, że ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla członka rady nadzorczej pełniącego swoje obowiązki za wynagrodzeniem są obowiązkowe także wówczas, gdy członek rady nadzorczej posiada inny tytuł do tych ubezpieczeń (np. stosunek pracy, umowa zlecenia, pozarolnicza działalność), czy też posiada ustalone prawo do emerytury lub renty. Stosownie do art. 13 pkt 17 u.s.u.s. członek rady nadzorczej objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi od dnia powołania na członka rady nadzorczej do dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji. Oczywistym przy tym jest to, że obowiązek tych ubezpieczeń nie może powstać w stosunku do członka rady nadzorczej wcześniej niż od dnia, od którego członek rady nadzorczej zaczął pełnić swoją funkcję za wynagrodzeniem. Dotyczy to rzecz jasna sytuacji, gdy członek rady nadzorczej dopiero po pewnym czasie zaczyna odpłatnie wykonywać swoje obowiązki.
Zarówno z art. 6 ust. 1 pkt 22 u.s.u.s., jak również pozostałych przepisów u.s.u.s. dotyczących członków rad nadzorczych, wynika, że sposób, w jaki jest wynagradzany członek rady nadzorczej (np. stałe wynagrodzenie, dieta za posiedzenie rady nadzorczej) nie ma wpływu na obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Istotne jest jedynie to, czy członek rady nadzorczej z tytułu pełnionej funkcji otrzymuje jakiekolwiek wynagrodzenie. Wskazuje na to choćby okoliczność, iż zgodnie z art. 18 ust. 4 pkt 10 w zw. z art. 4 pkt 9 u.s.u.s. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe członków rad nadzorczych stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście przez osoby należące do składu rad nadzorczych, niezależnie od sposobu ich powoływania, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc m. in. każda forma wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej. Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście przez osoby należące do składu rad nadzorczych, niezależnie od sposobu ich powoływania, zalicza się bowiem – zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - otrzymane lub postawione do dyspozycji członka rady nadzorczej pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Stąd też należy przyjąć, że członek rady nadzorczej spółki z o.o., który na mocy uchwały walnego zgromadzenia udziałowców tej spółki otrzymuje dietę w wysokości 60 zł netto za uczestnictwo w posiedzeniu rady nadzorczej, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Odpowiedzi udzielono 5.10.2015 r.


Więcej odpowiedzi na pytania pojawiające się w codziennej pracy kadrowca znajdą Państwo w publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - PRZETESTUJ >>>