Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

W przepisach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy nie wskazano obowiązku w zakresie malowania urządzeń ostrzegawczych do nadawania akustycznych sygnałów ostrzegawczych, takich jak buczki elektryczne, na kolor żółty.
Wskazano jedynie aby do optycznych urządzeń ostrzegawczych stosować kolor żółty, jako kolor dla którego przypisano znaczenie - uwaga.
W przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.o.b.h.p., związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy można znaleźć informacje na temat wymagań w zakresie stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa oraz wymagań dotyczących oznaczania przeszkód, niebezpiecznych miejsc i dróg wraz z kolorystyką tych oznaczeń (kolor żółty, biały, żółto-czarny oraz czerwono-biały).
Poniżej wskazano szczegółowe zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa:
1. Pracodawca powinien zapewnić stosowanie znaków lub sygnałów bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie nie można zlikwidować zagrożenia środkami ochrony zbiorowej lub innymi środkami stosowanymi w organizacji pracy.
2. Pracodawca powinien zapewnić pracownikom instrukcje dotyczące stosowanych w zakładzie pracy znaków i sygnałów bezpieczeństwa, obejmujące w szczególności znaczenie znaków i sygnałów oraz zasady zachowania się pracowników, których mogą one dotyczyć.
3. Sygnały świetlne, sygnały dźwiękowe i komunikaty słowne powinny być stosowane, gdy wymaga tego sytuacja, w celu zasygnalizowania niebezpieczeństwa i wezwania ludzi do podjęcia określonych działań albo do ewakuacji.
4. Stosowane znaki i sygnały powinny być odpowiednio czytelne, widoczne i słyszalne.
5. Znaki bezpieczeństwa i urządzenia sygnalizacyjne powinny być sprawdzane, czyszczone i konserwowane w regularnych odstępach czasu oraz, w zależności od potrzeb, naprawiane i wymieniane, tak aby zapewnić spełnianie przez nie funkcji informacyjnej i sygnalizacyjnej.
6. Liczba i umiejscowienie znaków bezpieczeństwa i urządzeń sygnalizacyjnych powinny być uzależnione od wielkości terenu, na którym są stosowane, oraz od rodzajów i poziomu występujących zagrożeń.
7. Znaki i sygnały bezpieczeństwa, wymagające zasilania energią elektryczną, w razie przerwy w dopływie tej energii powinny mieć zapewnione zasilanie awaryjne, chyba że przerwa ta spowoduje ustanie zagrożenia.
W przepisach r.o.b.h.p. pracy wskazano także wymagania dotyczące sygnałów dźwiękowych. Wymagania stawianie sygnałom dźwiękowym są następujące:
1. Sygnał dźwiękowy powinien:
a) być dobrze słyszalny - o poziomie dźwięku odpowiednio wyższym niż poziom hałasu tła (otoczenia), a jednocześnie nie może być nadmiernie głośny lub przykry,
b) być łatwo rozpoznawalny, zwłaszcza gdy chodzi o czas trwania impulsów oraz przerw między impulsami i grupą impulsów,
c) łatwo odróżniać się od innych sygnałów dźwiękowych oraz hałasu tła (otoczenia).
2. Jeżeli urządzenie może wysyłać sygnał dźwiękowy o zmiennej i stałej częstotliwości - sygnał o zmiennej częstotliwości powinien być używany do informowania o większym niebezpieczeństwie lub o pilniejszej potrzebie interwencji albo podjęcia określonej akcji, niż to wskazuje sygnał o stałej częstotliwości.
3. Dźwiękowy sygnał wzywający do ewakuacji powinien być ciągły.
4. Wymagania dotyczące projektowania sygnałów dźwiękowych określone są w Polskich Normach.
Wskazania co do stosowania kolorów zawarto w rozdziale r.o.b.h.p. opisującym wymagania dotyczące oznaczania przeszkód, niebezpiecznych miejsc i dróg.
Miejsca w zakładzie pracy, do których pracownicy mają dostęp podczas pracy, a w których istnieje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku lub spadania przedmiotów, powinny być oznakowane skośnymi pasami - na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi. Żółte i czarne lub białe i czerwone pasy powinny być narysowane pod kątem około 45° i powinny mieć zbliżone wymiary.
Drogi w budynkach powinny być wyraźnie wyznaczone za pomocą ciągłych pasów o dobrze widocznej barwie (z uwzględnieniem barwy podłoża) - najlepiej żółtej lub białej.
W dyrektywie Rady 93/29/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie identyfikacji urządzeń do sterowania i kontroli, urządzeń ostrzegawczych oraz wskaźników pojazdów silnikowych dwu- lub trzykołowych (Dz. Urz. WE L 188 z 29.07.1993 z późn. zm.) wskazano wymogi dotyczące homologacji typu części dwu- lub trzykołowych pojazdów w odniesieniu do identyfikacji ich urządzeń do sterowania i kontroli, urządzeń ostrzegawczych oraz wskaźników.
W załączniku nr 1 podano definicję urządzenia ostrzegawczego. Poprzez urządzenie ostrzegawcze należy rozumieć sygnał wskazujący włączenie urządzenia, działanie lub podejrzenie zaistnienia wadliwego stanu lub braku działania.
Do optycznych urządzeń ostrzegawczych zgodnie z ww. załącznikiem wskazywany jest kolor żółty. Dla koloru żółtego przypisano znaczenie - uwaga.
Norma PN-EN 457:1998. Maszyny. Bezpieczeństwo. Sygnały dźwiękowe bezpieczeństwa. Wymagania ogólne, projektowanie i badania, opisuje między innymi decydujące cechy jakości dźwiękowego sygnału bezpieczeństwa i jego rozpoznawalności w warunkach rzeczywistych. Nie proponowane są w normie wskazówki na temat kolorystyki stosowanych urządzeń ostrzegawczych do nadawania akustycznych lub optycznych sygnałów ostrzegawczych.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.