Czy agencja pracy tymczasowej może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w trybie zwolnienia dyscyplinarnego?

Zasady nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami tymczasowymi regulują przepisy ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. Nr 166, poz. 1608, z późn. zm.) - dalej u.z.p.t. W zakresie nieuregulowanym odmiennie w u.z.p.t. stosuje się, zgodnie z brzmieniem art. 5 u.z.p.t., ogólne przepisy prawa pracy dotyczące pracodawcy i pracownika. Dopuszczalne jest niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym w trybie wskazanym w art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p.

Przesłanką zastosowania trybu tzw. zwolnienia dyscyplinarnego jest wystąpienie którejś z przyczyn wskazanych w art. 52 § 1 k.p. W piśmie rozwiązującym umowę o pracę agencja pracy tymczasowej, jako pracodawca, wskazać powinna zatem przyczynę uzasadniającą niezwłoczne zakończenie stosunku pracy.


Na mocy art. 7 u.z.p.t. podstawą nawiązania stosunku pracy z pracownikiem tymczasowym może być umowa o pracę na czas określony lub umowa o pracę na czas wykonania określonej pracy. Przed zawarciem umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym pracodawca użytkownik uzgadnia z agencją pracy tymczasowej na piśmie m.in. przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej (art. 9 ust. 1 u.z.p.t.). Łącząca agencję i pracownika tymczasowego umowa o pracę co do zasady ulega rozwiązaniu wraz z upływem ustalonego przez strony okresu wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika (art. 18 ust. 1 u.z.p.t.). W odniesieniu do umowy o pracę na czas określony ustawodawca ponadto określa, w drodze art. 13 ust. 2 u.z.p.t., warunki dopuszczalności jej wypowiedzenia. W zakresie nieuregulowanym odmiennie w u.z.p.t. odsyła natomiast, poprzez treść art. 5 u.z.p.t., do stosowania przepisów prawa pracy dotyczących pracodawcy i pracownika. Zgodnie z regulacjami zawartymi w k.p., strony stosunku pracy mają ograniczone możliwości w zakresie wypowiedzenia umowy o pracę. Uprawnione są natomiast do rozwiązania umowy o pracę każdego rodzaju za porozumieniem stron lub w trybie niezwłocznym. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia możliwe jest bądź z winy pracownika (art. 52 k.p.), bądź z przyczyn przez niego niezawinionych (art. 53 k.p.).
Przyczyną uzasadniającą niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika może być wyłącznie: ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienie w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, uniemożliwiającego dalsze zatrudnianie go na określonym stanowisku (pod warunkiem, że przestępstwo jest oczywiste albo zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem) lub zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Agencja pracy tymczasowej, jako podmiot zatrudniający pracownika tymczasowego, może rozwiązać stosunek pracy w ww. trybie, o ile zachodzi któraś z ww. przesłanek. Przyczyną taką może być opuszczenie przez pracownika tymczasowego stanowiska pracy u pracodawcy użytkownika, dokonane bez usprawiedliwienia. Z uwagi na fakt wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika, to ten ostatni będzie "odbiorcą" potencjalnych naruszeń ze strony pracownika tymczasowego. Uprawnieniem do rozwiązania stosunku pracy dysponuje wyłącznie agencja pracy tymczasowej, ale informacji o okolicznościach stanowiących podstawę do zastosowania trybu wskazanego w art. 52 § 1 k.p. może dostarczyć przede wszystkim pracodawca użytkownik, jako podmiot, na rzecz którego pracownik tymczasowy świadczy pracę. Zgodnie z art. 18 ust. 3 u.z.p.t. pracodawca użytkownik zawiadamia niezwłocznie agencję o terminie i okolicznościach zaprzestania wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego w sytuacji, gdy pracownik faktycznie zaprzestał świadczenia pracy bądź z powodu niestawienia się do pracy, bez usprawiedliwiania nieobecności, bądź z powodu odmowy dalszego wykonywania pracy.

W myśl art. 52 § 2 k.p. do rozwiązania w ww. trybie nie może dojść po upływie 1 miesiąca od dnia uzyskania przez pracodawcę (agencję) informacji uzasadniających niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika.