Odpowiedź: zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat, przysługuje tylko w określonych przypadkach. Do tych przypadków nie należy choroba babci opiekującej się takim dzieckiem.

Uzasadnienie: zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2013 r. poz. 1457), lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,

b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej - art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159) – dalej u.ś.p. Tym samym zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat, nie przysługuje w przypadku choroby babci, która opiekuje się takim dzieckiem.

SerwisiePrawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak: 

Jakich formalności powinien dopełnić pracodawca, aby pracownik otrzymał zasiłek opiekuńczy?

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy, gdy matka dziecka po porodzie jest chora?

Czy pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego i przejść na zasiłek opiekuńczy?