"Zgodnie z opublikowanymi danymi GUS w listopadzie nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób utrzymała się na poziomie odnotowanym w październiku i wyniosła 3,1 proc. rdr, co było lekko powyżej naszych oczekiwań zgodnych z konsensusem rynkowym (2,9 proc.). Oznacza to, że w ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w listopadzie o 2,5 proc. rdr, wobec 2,3 proc. w październiku, na co złożyły się stabilizacja dynamiki nominalnych płac oraz spadek inflacji CPI. W efekcie, przeciętny realny wzrost płac w okresie wrzesień-listopad 2013 r. wyniósł 2,4 proc. rdr i był najwyższy od pierwszego kwartału 2009 r.

Oczekujemy, że w grudniu roczna nominalna dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw utrzyma się powyżej 3 proc., co będzie zgodnie z krótkookresowym trendem korygowanym w górę przez korzystne efekty statystyczne związane z różnicą w liczbie dni roboczych.

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie o 0,9 tys. mdm wobec 5,0 tys. w październiku. Oznacza to siódmy z rzędu wzrost zatrudnienia w ujęciu miesięcznym. Silne wyhamowanie wzrostu zatrudnienia jest naszym zdaniem przejściowe, na co wskazują wyprzedzające wskaźniki koniunktury sygnalizujące wzrost popytu na pracę (indeks PMI).

Roczna dynamika liczby osób pracujących wyniosła 0,1 proc., wobec minus 0,2 proc. w październiku, co było zgodne z naszą prognozą i oczekiwaniami rynkowymi. Tym samym roczna dynamika zatrudnienia w listopadzie była dodatnia po raz pierwszy od czerwca 2012 r.

Naszym zdaniem do utrzymującego się wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw przyczyniają się zarówno czynniki cykliczne, jak i strukturalne. Do pierwszej grupy zaliczyć można umiarkowane ożywienie popytu krajowego i utrzymującą się poprawę koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski, oddziałującą w kierunku wzrost popytu na polski eksport. Taką ocenę potwierdzają dane o strukturze zatrudnienia w październiku, wskazujące na zwiększenie zatrudnienia w handlu detalicznym (wzrost o 4 tys. osób od maja 2013 r.), firmach zajmujących się produkcją mebli (1 tys. w październiku, pierwszy wzrost od października 2011 r.) i produkcją samochodów osobowych (5 tys. od marca 2013 r.).

Do drugiej grupy można zaliczyć wzrost zatrudnienia w firmach zajmujących się gospodarką odpadami i odzyskiem surowców (3 tys. od czerwca br.), do czego w znacznym stopniu przyczyniło się wejście w życie tzw. ustawy śmieciowej.

Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach utrzyma się umiarkowany wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, a czynnikiem wywierającym coraz silniejszy i pozytywny wpływ na jego poziom będzie ożywienie w inwestycjach przedsiębiorstw.

Szacujemy, że realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło w listopadzie 2,6 proc rdr, wobec 2,1 proc rdr w październiku i 1,4 proc. w trzecim kwartale. Dane te, w połączeniu ze spadkiem skłonności do oszczędzania gospodarstw domowych wspierają naszą prognozę wzrostu realnej dynamiki konsumpcji z 1,0 proc. rdr w trzecim kwartale do 1,2 proc. w czwartym kwartale br.

Dzisiejsze nieco lepsze od oczekiwań dane o płacach i zgodny z konsensusem odczyt zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego, rynku długu oraz krótkoterminowych perspektyw stóp procentowych NBP."