Pracownica jest w ósmym miesiącu ciąży. Zadeklarowała pracodawcy, że po urodzeniu dziecka chciałaby jak najszybciej wrócić do pracy.
Jaki jest najkrótszy możliwy urlop macierzyński?
Czy zamiast pracownicy z urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego może skorzystać jej bezrobotny mąż?
 
Odpowiedź: pracownica może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego najwcześniej po 14 tygodniach od porodu, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu wykorzysta ojciec dziecka.
 
 
Uzasadnienie: z tytułu urodzenia dziecka pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni. Prawo do urlopu macierzyńskiego pracownica nabywa z mocy prawa, bez konieczności wnioskowania o urlop. Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.

Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, pracownica ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek - art. 180 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p.

Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Jak wynika z powyższego, warunkiem wcześniejszej rezygnacji z urlopu macierzyńskiego jest wykorzystanie pozostałej części tego urlopu przez pracownika-ojca dziecka. W przypadku, gdy ojciec dziecka jest osobą bezrobotną, a tym samym nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, gdyż nie pozostaje w zatrudnieniu, pracownica nie ma możliwości zrezygnowania z urlopu macierzyńskiego.   

SerwisiePrawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak: 

Czy pracownica, która urodziła martwe dziecko może po urlopie macierzyńskim dostać dodatkowy urlop macierzyński?

Czy złożenie wniosku przez ojca o urlop macierzyński (np. 2 miesiące przed urlopem macierzyńskim) chroni przed wypowiedzeniem?

Czy pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim może pobierać zasiłek chorobowy?