Fragment pochodzi z komentarza Serwisu BHP.

Wymagania w zakresie bezpieczeństwa pracy frezarek dolnowrzecionowych określone zostały w normie: PN - EN 848-1 pt. "Bezpieczeństwo obrabiarek do drewna. Frezarki jednostronne. Część l: Frezarki dolnowrzecionowe, jednowrzecionowe pionowe". Frezarki do drewna należą do najbardziej uniwersalnych obrabiarek stosowanych w obróbce drewna. Zabezpieczenie frezarek jest trudne ze względu na dużą różnorodność wykonywanych na nich prac. Prace te, można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
– prace wykonywane przy prowadnicy,
– prace wykonywane przy pierścieniu prowadzącym.
Frezarka powinna mieć osłonę uniemożliwiającą dostanie się rąk do pracującego freza. Część freza nie zagłębiona w materiale musi być całkowicie zasłonięta (§ 17 pkt 1 rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna, Dz. U. Nr 36, poz. 409 z późn. zm., dalej r.o.o.d.) Zaleca się wyposażać frezarki w dostawne zespoły posuwowe. Powinny one spełniać następujące wymagania:
– mocować niezawodnie obrabiany przedmiot zabezpieczając go przed wyrzuceniem przez narzędzie skrawające;
– zapewniać prawidłowe podawanie przedmiotu obrabianego do narzędzia, wykluczające możliwość zukosowania i przesunięcia się przedmiotu podczas obróbki,
– być przystosowane do samoczynnego usuwania przedmiotu obrabianego po dokonanej obróbce;
– ograniczać ręczne czynności jedynie do przestrzeni, która jest poza zasięgiem narzędzia.
Frezarki przeznaczone do prac, przy których może nastąpić odrzut materiału, muszą mieć urządzenia przeciwodrzutowe.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.