Proponowane zmiany w Kodeksie pracy dotyczą:

1. Stworzenia otwartego katalogu przesłanek uzasadniających dyskryminację.

Obecnie dyskryminację stanowi wyłącznie gorsze traktowanie pracownika ze względu na jakąś jego osobistą cechę lub właściwość niezwiązaną z wykonywaną pracą, przykładowo wymienioną w art. 183a § 1 ustawy z 26.06.1996 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.), bądź ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Nie jest natomiast dyskryminacją nierówność wynikająca z przyczyn innych niż uznane za dyskryminujące, co powoduje nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji prawnej osób, wobec których pracodawca naruszył zakaz równego traktowania w zatrudnieniu.

2. Objęcia szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy pracowników-innych członków najbliższej rodziny, korzystających z urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, oraz przyznania im uprawnień analogicznych do przysługujących pracownicom oraz pracownikom-ojcom wychowującym dziecko, korzystającym z tych urlopów.

3. Odszkodowanie w przypadku mobbingu także, gdy pracownik nie rozwiązał stosunku pracy.

Pracownicy zyskają możliwość, w przypadku mobbingu, dochodzenia od pracodawcy odszkodowania także w sytuacji, gdy pracownik nie rozwiązał stosunku pracy, ale – na skutek stosowanych wobec niego działań mobbingowych – poniósł konkretną szkodę;

4. Dłuższy termin na wniosek o sprostowanie świadectwa pracy.

Projekt zakłada wydłużenie terminu do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy oraz skierowania żądania sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy, z 7 do 14 dni.

5. Gdy pracodawca nie wyda świadectwa pracy, pracownik będzie mógł wystąpić o zobowiązanie pracodawcy do wydania tego świadectwa do sądu pracy.

Z proponowanej regulacji wprost wynika prawo do wystąpienia przez pracownika, w przypadku niewydania mu przez pracodawcę świadectwa pracy, z roszczeniem o zobowiązanie pracodawcy do wydania tego świadectwa do sądu pracy.

Gdy egzekucja orzeczenia zobowiązującego pracodawcę do wydania świadectwa pracy jest bezskuteczna, to sąd wyda orzeczenie zastępujące świadectwo pracy.

6. Zaostrzenie regulacji kodeksowej dotyczącej odpowiedzialności pracodawcy za niewydanie pracownikowi świadectwa pracy.

Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu. Zgodnie z projektem, zmiany mają wejść po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.