Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, co roku na świecie dochodzi do 270 mln wypadków przy pracy, z czego 350 tys. to wypadki śmiertelne (prawie 1000 dziennie!). Każdego roku w Polsce ok. 300 osób ginie na skutek wypadków przy pracy. Kolejnych 600 odnosi poważne uszkodzenia ciała na skutek ciężkich wypadków przy pracy. Łącznie w 2013 r. doszło do 88 tys. wypadków przy pracy.
Raporty Państwowej Inspekcji Pracy, wskazują, że wśród ważniejszych przyczyn wypadków znajdują się: niewłaściwa organizacja pracy, brak przeszkolenia z zakresu zasad bhp oraz zły stan zdrowia psychofizycznego pracowników i pracownic wywołany zbyt długim czasem pracy i przemęczeniem. Najwięcej wypadków zdarza się w branżach: budowlanej, górniczej, przetwórstwie przemysłowym oraz w transporcie.
Aby upamiętnić wszystkie ofiary wypadków przy pracy i zwrócić uwagę opinii publicznej na problem bezpieczeństwa pracy, związki zawodowe ustanowiły dzień 28 kwietnia „Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy”. Od 2003 r. jest on ustanowiony jako święto przez Międzynarodową Organizację Pracy i obchodzony jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W wielu krajach jest on okazją do demonstracji, akcji protestacyjnych i informacyjnych.
Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy jest: „Zachowanie bezpieczeństwa i higieny w stosowaniu chemikaliów pracy”. Ten i inne istotne zagadnienia, jak np. restrukturyzacja, godzenie życia zawodowego z prywatnym, przyzwoite warunki pracy poza UE zostaną poddane pod dyskusję podczas konferencji zorganizowanej przez Komisję Europejską w dniu 28 kwietnia br. z udziałem Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA). Jej celem jest wypracowanie przyszłościowego podejścia do warunków pracy zapewniających wysoki poziom jakości, bezpieczeństwa i równości w pracy.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.