Nie warto czekać z najmem do ostatniej chwili

Zwiastunem wrześniowej gorączki na krakowskim rynku najmu mieszkań jest coraz większa ilość zapytań kierowanych do biur nieruchomości przez potencjalnych najemców. – Od początku sierpnia obserwujemy znacznie większe zainteresowanie ofertami najmu mieszkań w porównaniu z lipcem, który był pod tym względem zupełnie martwym miesiącem. O mieszkania najczęściej pytają studenci, ale jest również spora grupa osób, które planują przeprowadzkę do Krakowa w celach zawodowych – mówi Maciej Trela, dyrektor krakowskiego oddziału PÓŁNOC Nieruchomości. – Jeśli chodzi o ofertowe ceny najmu, to utrzymują się one od dłuższego czasu na stałym poziomie i raczej nie wzrosną w najbliższych miesiącach. W miarę zwiększającego się popytu mogą jednak zmniejszyć się możliwości ewentualnych negocjacji cen, a tym samym wzrosnąć transakcyjne ceny najmu – dodaje Maciej Trela.

Osoby zamierzające wynająć mieszkanie nie powinny więc czekać do września, tylko już teraz szukać odpowiednich ofert. Nie warto czekać również z innego powodu. Oferty są coraz bardziej przebrane i we wrześniu może się okazać, że trudno będzie znaleźć mieszkanie do wynajęcia atrakcyjne pod względem ceny, lokalizacji, standardu oraz wyposażenia.

Poszukiwana osobna kuchnia

Jak przyznają pośrednicy z krakowskiego oddziału PÓŁNOC Nieruchomości, ze względów ekonomicznych najczęściej wybierane są mieszkania dwupokojowe o niezbyt dużym metrażu (40-50 mkw.) położone poza ścisłym centrum miasta, jednak w niezbyt dużej odległości od tras środków komunikacji miejskiej. Tego typu mieszkań szukają przeważnie studenci oraz młode rodziny z dziećmi, dla których koszt najmu oraz wysokość miesięcznych opłat jest jednym z ważniejszych czynników przy wyborze oferty. Mieszkania droższe, czyli większe oraz te zlokalizowane w centrum miasta wykończone w wysokim standardzie wynajmowane są często przez duże firmy dla swoich pracowników lub członków kadry zarządzającej.

Bardzo często pojawiają się pytania o lokale z osobną kuchnią. Takich mieszkań szukają przede wszystkim studenci, ponieważ umożliwiają one wydzielenie większej ilości miejsc do spania, a co za tym idzie powstaje możliwość podzielenia kosztów najmu na kilka osób. Mieszkania z aneksami kuchennymi wynajmują się dłużej i nie osiągają tak dobrych cen.

Ceny najmu niewielkich mieszkań dwupokojowych w Krakowie zaczynają się już od 900-1000 zł. Mieszkania w tej cenie można znaleźć w zaniedbanych kamienicach lub budynkach z wielkiej płyty położonych na terenie dużych osiedli mieszkaniowych. Są to zwykle lokale o niskim standardzie wykończenia, często nadające się do remontu. Za dwupokojowe umeblowane mieszkanie w nowym budownictwie, wykończone w średnim standardzie, położone poza ścisłym centrum Krakowa trzeba zapłacić średnio w zależności od lokalizacji 1100-1400 zł. Z kolei dwupokojowe mieszkanie w samym centrum miasta, wykończone w wysokim standardzie to wydatek rzędu 2000 zł miesięcznie. 

Poszukując mieszkania do wynajęcia, warto negocjować cenę najmu z właścicielem nieruchomości. Pole do negocjacji jest zwłaszcza w przypadku poszukiwania lokalu w miejscu, w którym ofert wynajmu jest znacznie więcej niż potencjalnych najemców. Przykładem może być krakowskie osiedle Ruczaj, na którym w ostatnich latach powstało kilkadziesiąt nowych inwestycji mieszkaniowych. Duża część mieszkań była kupowana w celach inwestycyjnych z myślą o ich późniejszym wynajęciu. – Mieliśmy w naszej ofercie ładne trzypokojowe mieszkanie z oddzielną kuchnią. Pomimo atrakcyjnej ceny najmu na poziomie 1300 zł nie było zbyt wielu zainteresowanych. Świadczy to o wysokiej nadpodaży mieszkań do wynajęcia na terenie osiedla Ruczaj i w jego okolicach – wyjaśnia Maciej Trela.

Pełne wyposażenie to dzisiaj standard

W przeciągu kilku lat znacząco wzrosły wymagania najemców w stosunku do wykończenia i wyposażenia wynajmowanych mieszkań. Aby szybko znaleźć najemcę i uzyskać satysfakcjonującą cenę, nie wystarczą już, że właściciel w miarę estetycznie pomaluje ściany i zakupi średniej jakości meble. Czynnikiem przesądzającym o atrakcyjności oferty może okazać się wyposażenie mieszkania w sprzęt AGD, taki jak pralka, zmywarka, lodówka, piekarnik, czy kuchenka mikrofalowa. Mieszkania w pełni umeblowane, wyposażone w sprzęt AGD i wykończone w niezłym standardzie są wynajmowane zdecydowanie szybciej od lokali wymagających doposażenia.