Rzadko kto zna tak dobrze zakamarki miasta jak agent nieruchomości. Agencja nieruchomości Metrohouse & Partnerzy przeprowadziła wśród swoich doradców ankietę dotyczącą najbardziej romantycznych miejsc w poszczególnych miastach. Samo określenie „romantyczny” może być odbierane bardzo różnie, ale chodziło o wyszczególnienie takich miejsc (ulic, dzielnic, osiedli), które stanowiłyby najlepsze rozwiązanie dla osób czułych na piękno architektury i doceniających wyjątkowy klimat tych miejsc. Bez wątpienia lokalizacje te w oczach ankietowanych są także świetnym miejscem dla zakochanych.

Romantyczne Trójmiasto

Agenci nieruchomości z Trójmiasta poproszeni o wskazanie romantycznych miejsc do zamieszkania stawiają w większości na gdańską Starówkę. Najczęściej wymieniane są ulice Długa, Szeroka i Mariacka. - Mieszkania w kamienicach na Długiej mają swój niepowtarzalny klimat. Są wysokie, w niektórych są okna z charakterystycznymi szerokimi parapetami zawieszonymi nisko od podłogi. To idealne miejsce na odpoczynek po aktywnym dniu i obserwacje atmosfery Starówki z bliską osobą u boku, mówi Joanna Buba z biura na gdańskiej Starówce. Dodatkowo agenci twierdzą, że sama Starówka i towarzyszące jej okolice to idealne miejsce na romantyczny spacer. – Szczególnymi miejscami na takie spacery są tereny nad Motławą i Starówka. Latem mamy możliwość skorzystania z romantycznego rejsu po okolicznych wodach, zimą w spokojnych uliczkach na zakochanych czekają klimatyczne kawiarenki, mówi Aleksandra Gasch z biura we Wrzeszczu.

Za możliwość zamieszkania na gdańskiej Starówce trzeba jednak słono zapłacić. Średnia cena transakcyjna m kw. mieszkania wg lutowego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynosi 5388 zł. Jednak mieszkania położone na Starówce mają znacznie wyższe ceny. Lokale w przedwojennych kamienicach przy ul. Długiej są wystawiane do sprzedaży w przedziałach cenowych 7600-12200 zł za m kw., nieco wyższe ceny ofertowe znajdziemy w przypadku mieszkań przy ul. Szerokiej (8400 zł). Natomiast rekordowe wartości odnotowujemy przy ul. Mariackiej, gdzie rozpiętość cen wynosi od 9200 do 24400 zł za m kw.

W zestawieniu najbardziej romantycznych lokalizacji Trójmiasta nie mogło zabraknąć Sopotu. Ankietowani wymieniali popularny Monciak (ul. Bohaterów Monte Cassino) i jego okolice jako dobrą lokalizację do zamieszkania dla zakochanych. Dostępne w bazie Metrohouse oferty kształtują się w cenach 8300-12500 zł za m kw.

Warszawa dla zakochanych

W Warszawie nie brakuje lokalizacji, które mogą wpaść w oko zakochanym. Wśród wymienionych rejonów agenci Metrohouse & Partnerzy rekomendują Stare Miasto, Powiśle, Starą Pragę, a także Żoliborz Oficerski i Saską Kępę. Mieszkania w każdym z tych miejsc są pełne uroku, ale niestety są droższe niż przeciętne M sprzedawane w Warszawie.

Katarzyna Ziemkiewicz, agentka nieruchomości z warszawskiego oddziału Metrohouse nazywa Powiśle zieloną wyspą w centrum miasta. – Parki, parki, parki - do spacerów i czytania książek na ławkach. Rejon pełen różnorodnych budynków, a do wyboru stare stylowe lub proste kamienice, wysokie budownictwo z przepięknymi widokami na krajobraz miasta lub Wisłę i stronę praską, a także nowoczesne apartamentowce. Piękno Powiśla zaburzają nieco ceny. Podczas, gdy średnia cena m kw. w Warszawie to 7717 zł, na Powiślu zakres cen wynosi od 8000 do 19500 zł za m kw.

Tańszych mieszkań nie znajdziemy w kolejnym klimatycznym rejonie jakim jest Stare Miasto. W bazie Metrohouse ceny zaczynają się od poziomu 8900 zł za m kw., kończąc na 25000 zł w przypadku mieszkania przy ul. Brzozowej z przepięknym widokiem na Wisłę. Walory Starówki są jednak nie do przecenienia - Małe, kameralne uliczki aż same się proszą o spacer. Starówka jest zawsze przepełniona ludźmi, człowiek nigdy nie czuje się tam samotny. A jeśli masz ochotę na odrobinę prywatności - wracasz do mieszkania. Po co jeździć do Wenecji?, tak komentuje swój wybór Lidia Nowakowska z biura Metrohouse w Wilanowie.

Na Żoliborzu na szczególną uwagę zasługuje tzw. Żoliborz Oficerski z domkami budowanymi na wzór dworków szlacheckich. Na ich zakup stać jednak raczej zakochanych z grubym portfelem. W ofercie Metrohouse dom o powierzchni 360 m kw. wystawiony do sprzedaży w tych rejonach kosztuje… 10 mln zł.

W poszukiwaniu tańszych lokalizacji z klimatem można przenieść się na drugi brzeg Wisły. Mieszkania w starych kamienicach z dekadenckim klimatem pozostają jeszcze w zasięgu portfela przeciętnego nabywcy. Ceny mieszkań w przedwojennych budynkach rozpoczynają się już od poziomu 6700 zł za m kw. W ofercie znajdziemy także propozycje zakupu mieszkań po 13 000 zł za m kw. (np. ulica Floriańska). Natomiast na urokliwej Saskiej Kępie ceny mieszkań rozpoczynają się już od 7000 zł za m kw. dochodząc do pułapu 19 000 zł w przypadku apartamentów. Jednak dla pasjonatów Saskiej Kępy cena ma drugorzędne znaczenie.

źródło: Metrohouse