Listy intencyjne w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim podpisali przedstawiciele gmin, pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), a także wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski i pełnomocnik ds. KZN Tomasz Tomala.

Włodarze zachodniopomorskich gmin wskazali w listach działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

W ramach programu Mieszkanie Plus w 21 gminach może powstać 1111 mieszkań; w Świnoujściu 130, w Połczynie Zdroju i Pełczycach po 96, w Darłowie 80, a w Drawsku Pomorskim i Mirosławcu po 72. Wśród gmin zainteresowanych taką formułą znalazły się także m.in. Barwice, Goleniów, Stepnica, czy Węgorzyno.

"Istotą tego programu jest to, że budujemy mieszkania dla osób, których dziś nie stać na kredyt, lub też takich, które nie mają zdolności kredytowej, a z punktu widzenia banku nie są wiarygodne, bo mają zbyt mało zer na kwitku z wypłaty, natomiast ten dochód jest odpowiedni lub dla tych, którzy nie chcą zaciągać kredytu" - powiedział chwilę przed podpisaniem umów Żuchowski.

"Mieszkanie Plus to nie jest mieszkanie za darmo. To jest mieszkanie, za które będzie się płaciło czynsz określonej wysokości" - podkreślał Żuchowski. Jak dodał, "Nie jest to też mieszkanie gorsze, niż dziś budują np. deweloperzy; to są pełno wartościowe mieszkania".

Krajowy Zasób Nieruchomości poszukuje działek odpowiednich pod budownictwo mieszkaniowe z opcją dojścia do własności - podało ministerstwo infrastruktury i budownictwa.

Według resortu, będzie to bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym - maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu. Takie mieszkanie będzie można wykupić, albo długoterminowo wynajmować. Cena przyszłych lokali ustalona została na bardzo atrakcyjnym poziomie - zapewnia ministerstwo.

W ramach pilotażu programu BGK Nieruchomości prowadzi rozmowy z wieloma zachodniopomorskimi gminami w zakresie współpracy przy budowie mieszkań na wynajem z wykorzystaniem funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez spółkę. Dotychczas zawarł umowy inwestycyjne w ramach programu Mieszkanie Plus z dwoma gminami Sianów na 96 mieszkań i Złocieniec na 60 mieszkań. Ponadto podpisał listy intencyjne z zachodniopomorskimi miastami i PKP SA na około 2487 mieszkań. Samorządy, które zawarły porozumienia to Stargard, Stepnica, Szczecin, Świdwin, Świnoujście, a grunty spółki PKP znajdują się w Szczecinie.

autor: Kacper Reszczyński