Rozmowy zorganizowały Włoskie Zrzeszenie Przedsiębiorstw Budowlanych ANCE, Italian Trade Agency, ambasada włoska w Polsce i ministerstwo gospodarki Włoch.

Celem misji jest pokazanie możliwości prowadzenia biznesu w branży budowlanej w Polsce - mówił podczas sesji plenarnej prezes międzynarodowej grupy małych i średnich firm zrzeszonych w ANCE Gerardo Biancofiore.

Jak podkreślał, włoskie firmy w 2012 r. zdobyły w Polsce zamówienia o wartości 1,3 mld euro. Teraz przedsiębiorcy z Italii chcieliby skorzystać ze środków, które będą płynęły do Polski w ramach nowej perspektywy finansowej UE. Włosi deklarują, że chcieliby startować w przetargach w kooperacji z polskimi przedsiębiorstwami.

"Rzeczą podstawową jest znalezienie tutaj partnera. Mamy tutaj przedsiębiorstwa, które zajmują się instalacjami, inżynierią, projektowaniem" - wymieniał Biancofiore.

Przypomniał, że na rozwój infrastruktury czy instalacji środowiskowych Polska będzie miała do wydania do 2020 r. kilkadziesiąt miliardów euro. "Są środki, a jednocześnie jest gwarancja prawa, gwarancja przestrzegania praw rynku, to niezwykła szansa nie tylko dla rozwoju Polski, ale też dla nas, dla firm" - przekonywał.

Dyrektor warszawskiego biura Włoskiego Instytutu Handlu Zagranicznego (ICE) Giuseppe Federico apelował, by włoscy przedsiębiorcy współpracowali z firmami z Polski - integrowali się na poziomie logistycznym, a także wymieniali doświadczenia.

Koordynator inicjatyw promocyjnych ANCE Massimo Rustico mówił, że w Polsce położony będzie nacisk na rozwój infrastruktury kolejowej. Jak zaznaczył, na ten cel przekazanych ma być 10 mld euro z UE i 5 mld euro z krajowych zasobów. Chwalił w tym kontekście firmy ze swojego kraju, które budowały kolej szybkiej prędkości, a także rozbudowywały połączenia w trudnych alpejskich warunkach we Włoszech.

"Przy dużych inwestycjach partnerstwo między firmami lokalnymi a zagranicznymi może zbudować wartość dodaną" - przekonywał.

Włochy zajmują piąte miejsce na liście największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Wielkość zainwestowanego kapitału włoskiego na koniec 2012 r. wyniosła blisko 10 mld euro, w Polsce działa ok. tysiąca włoskich przedsiębiorców.

Włosi inwestują głównie w: przemysł motoryzacyjny, AGD, przemysł papierniczy, spożywczy, chemiczny, budowlany, mięsny i w usługi. Wśród największych włoskich inwestorów są: Fiat, UniCredit, Ferrero, Indesit, Mapei.

W ostatnich latach głośno było o zakupie przez PKP Intercity od międzynarodowego koncernu Alstom włoskich pociągów Pendolino. Koszt 20 składów to ok. 400 mln euro. Mają one wyjechać na polskie tory w grudniu tego roku.(PAP)