Galeria będzie funkcjonować w przestrzeni Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS). Pomysł jej stworzenia wyszedł od Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, która powołała Instytut Galeria Architektury.

„Chcemy pokazywać różne wzorce dobrej jakości architektury, żeby ludzie mogli później sami oceniać, czy coś jest dobre, czy złe w przestrzeni. Będziemy pokazywać dorobek naszych krajowych architektów i architektów z zagranicy” – mówił PAP kurator Galerii Architektury Dawid Hajok.

Pierwsza wystawa dorobku Bolesława Stelmacha zostanie otwarta 30 sierpnia. Co roku w MOS mają się odbywać, co najmniej, trzy wystawy poświęcone architekturze. By móc je organizować twórcy galerii będą szukać partnerów i sponsorów.

„W architekturze najciekawsze są idee. Cieszy mnie, że w Krakowie powstaje galeria, która może prezentować projekty zrealizowane i niezrealizowane. Bardzo często to właśnie prace koncepcyjne, niezrealizowane mają bardzo duży wpływ na rozwój architektury. Wielkie przełomy w architekturze były stymulowane rysunkami np. futurystów” – mówił architekt Krzysztof Ingarden.

Nazwa galerii GAGA to skrót od Gallery of Architecture in Garden of Arts. „Chcemy, by wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w galerii był wolny” – mówił Marcin Kwaśny, prezes zarządu Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Istniejąca od końca 2012 r. fundacja zajmuje się organizacją dyskusji na temat przestrzeni, architektury i rozwoju miast.