Ułatwienia w gospodarce odpadami

Na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy określający zasady postępowania z odpadami. Nowa ustawa będzie zawierała przepisy dotyczące m.in. składowania odpadów, termicznego przekształcania odpadów, stosowania komunalnych osadów ściekowych.

Projektowana ustawa o odpadach dostosuje polskie prawo do najnowszych wymagań unijnych w gospodarce odpadami i uporządkuje polskie prawodawstwo w tym zakresie. Ustawa o odpadach ułatwi działanie przedsiębiorców na tym rynku.

Po pierwsze wprowadza jeden termin na składanie wszystkich niezbędnych sprawozdań, opisuje też wszystkie rodzaje sprawozdań. Kiedy więc zostanie przyjęta stanie się jednym i podstawowym źródłem wiedzy dla przedsiębiorców o ich obowiązkach z zakresu gospodarki odpadami. Wszystkie sprawozdania powinny być składane elektronicznie. Ustawa zmniejsza też liczbę niezbędnych decyzji administracyjnych dla podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność związaną z odpadami.

Ponadto wprowadza rozwiązania mające zwiększyć ilości odpadów poddawanych odzyskowi (w tym recyklingowi), zmniejszyć ilości odpadów poddawanych procesom unieszkodliwiania, a w szczególności składowania, które jest najmniej pożądanym sposobem gospodarowania odpadami. Odpady mają być zbierane selektywnie i przetwarzane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami, która będzie miała następującą strukturę: zapobieganie powstawaniu; przygotowanie do ponownego użycia; recykling; inne procesy odzysku; unieszkodliwianie.

W ustawie wyraźnie wskazano, że koszty gospodarowania odpadami będą ponoszone przez pierwotnego ich wytwórcę oraz przez obecnego lub poprzedniego posiadacza odpadów. Ma to zapobiec ich powstawaniu.

Tekst projektu ustawy o odpadach dostępny jest na stronie Ministerstwa Środowiska pod adresem:

www.mos.gov.pl/g2/big/2012_04/119d0010c269d27d303420458c29b3a0.pdf

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.mos.gov.pl, www.premier.gov.pl, stan z dnia 26 kwietnia 2012 r.

Data publikacji: 26 kwietnia 2012 r.