UE będzie chronić bioróżnorodność przed gatunkami inwazyjnymi

9 września Komisja Europejska przedstawiła projekt nowych przepisów, które mają pomóc powstrzymać postępujące zagrożenie ze strony gatunków inwazyjnych i zaradzić powodowanym przez nie szkodom. W Europie występuje obecnie 12 tys. gatunków, które są obce w tutejszym środowisku naturalnym.

Około 15 proc. z nich to gatunki inwazyjne, a ich populacja szybko się rozrasta. Projekt przepisów jest odpowiedzią na narastające problemy wywołane zadomowieniem się tych inwazyjnych gatunków obcych.

Projekt przepisów powstał z myślą o przyszłej liście inwazyjnych gatunków obcych, które stanowią poważny problem dla UE – lista ta zostanie sporządzona wspólnie z państwami członkowskimi, przy użyciu ocen ryzyka i dowodów naukowych. Wymienione na tej liście gatunki zostaną objęte zakazem importu do UE oraz kupna, stosowania, uwalniania do środowiska i sprzedaży w UE. Dla dotychczasowych handlarzy, hodowców czy właścicieli zwierząt, których zacznie obowiązywać zakaz, zostanie wprowadzony okres przejściowy, w którym będą stosowane środki specjalne.

Projekt rozporządzenia zostanie teraz przedyskutowany w Radzie i w Parlamencie. Państwa członkowskie będą w pełni uczestniczyć w opracowywaniu listy gatunków, mogą też proponować nowe gatunki do zamieszczenia na liście.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.europa.eu/rapid, stan z dnia 10 września 2013 r.

Data publikacji: 10 września 2013 r.