O oddaniu do użytku niespełna kilometrowego odcinka drogi oraz związanej z nią infrastruktury poinformował w czwartek Urząd Miasta w Tychach. Droga, choć niedługa, ma olbrzymie znaczenie dla ruchu w tyskiej strefie przemysłowej, gdzie działa kilkadziesiąt dużych firm. Nieopodal znajduje się także fabryka samochodów Fiata.


Dotychczas dojazd na tereny przemysłowe odbywał się poprzez węzeł ulic Beskidzkiej (droga krajowa nr 1) i Oświęcimskiej (droga krajowa nr 44). Teraz powstało dodatkowe i szybsze połączenie ze strefą z pominięciem tego węzła. Tym samym utworzony został skrót trasy z Oświęcimia, Bierunia i Lędzin w kierunku Bielska-Białej i centrum Tychów. Nowy układ drogowy ułatwi dojazd do fabryki Fiat Auto Poland od strony tyskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W ramach prowadzonej przez samorząd inwestycji powstała droga o długości ok. 830 m (łącząca ulice Serdeczną i Oświęcimską) oraz dwie drogi dojazdowe (700 i 600 m). Szerokość jezdni wynosi 7 m. Powstały też chodniki i ścieżka rowerowa.

"Konieczna była również budowa dwóch obiektów - mostu nad potokiem Tyskim oraz przejazdu kolejowego" - poinformował Wojciech Łyko z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Przejazd kolejowy umożliwia wjazd na nową drogę od strony ul. Serdecznej. Częścią nowego układu drogowego jest też rondo, które obsługuje wjazd od drugiej strony - ul. Oświęcimskiej. Budowa ronda pochłonęła ok. 1,7 mln.